Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın doktorlarına beraat kararı

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın doktorlarına beraat kararı

Prof Dr Mehmet Haberal'ın doktorlarına beraat kararı... Profesör Doktor Haberal'ı Ergenekon diye adlandırılan davada tutukluyken tedavi eden doktorlar hakkında açılan davada karar çıktı...Mahkeme 5'i profesör, 8 sanığın tamamının, beraatine hükmetti..

Prof.Dr Mehmet Haberal, Ergenekon diye adlandırılan Dava kapsamında tutuklu bulunduğu dönemde, sağlık sorunları nedeniyle bir süre İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsünde tedavi görmüştü.

Bu süre içerisinde, Haberal'ın taburcu olabileceğine yönelik bir taslak rapor hazırlanmış; ancak kısa süre sonra doktorlar, Haberal'ın sağlık durumunun kötüye gittiğini ve hayati riskin devam ettiğini gözlemleyerek ,sözkonusu raporu işleme koymamıştı...Yani rapor taslak halde kalmıştı

Ancak ,soruşturma savcıları taslak halindeki bu raporun gizlendiği iddiasıyla soruşturma başlatmış ; İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zerrin Yiğit, Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erhan Kansız, Prof. Dr. Cengiz Çeliker ve Prof. Dr. Sezer Karciğer'in de aralarında olduğu 8 kişi, şüpheli sıfatıyla ifade vermişti.

İfade işleminden yaklaşık 4 ay sonra da Hastanenin müdürü Prof.Dr.Erhan Kansız tutuklandı...

Kansızın, soruşturmada dinlenilen tanıkların beyanı kapsamında, "örgüte yardım ve yataklık etmek" iddiasıyla tutuklandığı belirtildi...Kansız,cezaevinde 2 ay kaldıktan sonra kanser teşhisi konularak serbest bırakıldı

Bu süreçte İddianame yazıldı, yargılama başladı..."Silahlı terör örgütüne üye olmadan yardım ve yataklık etmek" suçundan, 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istenen sanıklar mahkemeye savunmalarını sundu..

Bu kapsamda Prof Dr Cengiz Çeliker, Haberal'ın hastaneden taburcu edilmesi yönündeki raporun saklandığı iddiasını reddetti; "Stresin tetiklediği bu rahatsızlık cezaevinde ölüme sebebiyet verebilirdi...Hastanın kaybedilmesi durumunda etkili ve yeterli tedavi etmeden kendisini cezaevine gönderen doktorlar "bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme" ile suçlanabilirdi." dedi....

Prof.doktor Erhan Kansız da , söz konusu taslak raporun yazılı ve görsel basında da yer aldığını hatırlattı "raporun gizlendiği ve geçersiz kılınmaya çalışıldığı iddiası tamamen gerçek dışıdır." ifadesini kullandı

Prof Dr Zerrin Yiğit ise "Haberal o raporla taburcu edilseydi ve sonra yolda hayatını kaybetseydi; biz yine burada yargılanıyor olurduk " dedi.

Dava sürerken, hukuka aykırı yargılama yaptıkları gerekçesiyle özel yetkili mahkemeler kapatıldı; dosya, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne aktarıldı.

Karar duruşmasında Savcı , bir önceki celsede sunduğu mütalaasını tekrarlayarak, sanıkların ayrı ayrı beraatlerine karar verilmesini istedi. Son sözleri sorulan sanıklar da suçsuz olduklarını belirterek, beraatlerini talep etti.

Verilen kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, tüm sanıkların yüklenen suç açısından kast veya taksirleri bulunmadığı sonucuna vararak , ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

Mahkeme heyeti beraat kararını oybirliğiyle aldı. Ancak Mahkeme Başkanı , beraat kararının gerekçesine muhalefet şerhi koydu....

Böylelikle 3 yıl süren dava sonunda tüm sanıklar beraat etmiş oldu....

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz