YURT HABERLERİ

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Olası İstanbul Depremi Üzerine Açıklamalarda Bulundu

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, "Yüzyılın Dönüşümü İstanbul Programı"nda açıklanan olası İstanbul depremi için hazırlık projesini "eksik bulduğunu" söyledi. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş da ''Türkiye’nin kırılmayacak hiçbir yeri yoktur'' diyerek deprem gerçeğine bir kez daha dikkati çekti.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, iktidarın hayata geçirdiği “Yüzyılın Dönüşümü İstanbul” projesiyle ilgili açıklamada bulundu. Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul depremi için hazırlık projesinin yararlı ancak yetersiz olduğuna vurgu yaptı.

Hükümet yetkililerine seslenerek, ''İstanbul’u depreme hazırlamak sadece yapı sorunuymuş gibi sunmayalım. Asla yapı stokunu ve nüfusu artıracak şeyleri yapmayalım ve en önemlisi sanayiyi seyreltip Anadolu’ya taşıyalım'' önerisinde bulundu.

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş da Türkiye’nin deprem bölgesi olduğuna bir kez daha dikkati çekti. Bektaş, deprem tehlikesini öğrenmek isteyen vatandaşların 2019 yılında yayınlanan deprem tehlikesi haritasına bakması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Bektaş, her yerde deprem tehlikesi olduğunu da vurguladı.