YURT HABERLERİ

Siyasi Partilerde Aday Belirleme Süreci

Siyasi partilerde yerel seçimler için aday belirleme süreci devam ediyor. AK Parti'de 26 ilin Belediye Başkan adaylarını açıklandı geriye kalan isimler için gözler 15 Ocak'a çevrildi. CHP'de ise Belediye başkan adaylarına ilişkin hazırlanan raporlar, yarın ayrı ayrı toplanacak Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi toplantılarında değerlendirilecek. Toplantıların ardından, 200'e yakın aday isminin duyurulması bekleniyor.

31 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimleri için siyasi partilerde aday belirleme süreci devam ediyor.
AK Parti'de İstanbul'da dahil olmak üzere 11 büyükşehir ve 15 ilin belediye başkan adayı açıklandı.

Adaylığı duyurulduğundan bu yana ulaşım ve kentsel dönüşüm vaatleri üzerinde duran Murat Kurum, gençlere yönelik yeni bir vaat verdi.

Nevmekanda öğrencilere her gün mercimek çorbası, domates çorbası ve tavuk suyu dağıtılacağını, her cuma akşamı da etli pilav verileceğini söyledi.

Kurum'un gençlere yönelik vaadi sosyal medyada yankı buldu.

Çorba vaadi kimi kesimlerce desteklenirken, kimileri ise yaşanan ekonomik krizin göstergesi olarak nitelendirildi.

Kurum'un önceki gün, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile İstanbul projelerini konuşurken çektirdiği fotoğraf ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun gündemindeydi.

İBB tarafından yenilen Ataköy Baruthanesi açılışında konuşan imamoğlu önce rakibine "hayırlı olsun" dedi, ardından sözü o fotoğrafa getirdi...

Gözler, 15 Ocak'ta Ankara, İzmir, Adana ve Trabzon gibi büyükşehirlerin de bulunduğu adayların açıklanacağı Ankara'da yapılacak tanıtım toplantısına çevrildi.

AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın karşısına Keçiören Belediyesi Başkanı Turgut Altınok'u aday olarak çıkarmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yeniden Refah partisi'nin AK Parti ile ittifakta yer alıp almayacağı da henüz netleşmedi.

Eğer anlaşama sağlanamazsa YRP, Ankara İstanbul ve İzmir'de kendi adayları ile seçime girecek...

Cumhuriyet Halk Partisi'nde de aday belirleme hareketliliği sürüyor.

Ankara ve İstanbul'da mevcut belediye başkanalrı ile yola devam etme kararı alan CHP'de gözler İzmir'e çevrildi.

Partide Belediye başkan adaylarına ilişkin hazırlanan raporlar, çarşamba günü ayrı ayrı toplanacak Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi toplantılarında değerlendirilecek.

Toplantıların ardından, 200'e yakın aday isminin duyurulması bekleniyor.

Seçime kendi adayları ile katılam kararı alan İYİ Parti'de Ankara ve İstanbul için aday çalışması sürüyor. Ocak ayı içinde iki kentin adaylarının netleşmesi bekleniyor...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, GİK Toplantısında oyların 14 Mayıs'ın altına düşmesi halinde istifa edeceği iddiası gündeme gelmişti.

Yİ Parti'den konuya ilişkin açıklama geldi.

açıklamada, Meral Akşener'in 31 Mart seçimlerinde, 14 Mayıs'taki oy oranının gerisinde kalması durumunda istifa edeceği yönündeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığı bildirildi