YURT HABERLERİ

Marmara'da Batan Gemide Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Marmara Denizi'nde batan 'BATUHAN A' adlı geminin kayıp 3 mürettebatını arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Yaşananlarla ilgili detaylar da netleşmeye başladı.
Mürettebatın cep telefonu kayıtlarına göre; gemi kaptanı yardım için Sahil Güvenlik'i aramış. Geminin seyir güzergahını fırtına nedeniyle değiştirdiği, mürettebatın ise havalanan brandaya bellerine bağladıkları kemer ile müdahale ettikleri tespit edildi.
15 Şubat'ta Marmara Denizi'nde batan 'BATUHAN A' isimli geminin kayıp 3 mürettebatını arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Bugüne kadar 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Soruşturma da devam ediyor.

HTS kayıtlarına göre, son konuşmayı yapan kaptan, saat 06.28'de, 'Batıyoruz, bizi kurtarın' diyerek Sahil Güvenlik'i aradı.

Ayrıca fırtına nedeniyle 2 kere de rota değiştirdi.

Güvenlik kamerasının bulunmadığı gemide yağcı Hüseyin Tutuk'un cep telefonuyla çekip, sosyal medyadan ailesine gönderdiği son görüntüler de kanıt olarak değerlendirildi.

Savcılık, geminin batmasındaki en büyük etkeni, yükün üzerinin örtüldüğü, sabitlenmeyen mavi brandanın fırtınayla açılınca, yükün ve geminin üzerine deniz suyunu taşıması olarak belirledi.

Gemi, dengesini kaybedip, sol tarafa doğru yatarak battı.

Enkazda yapılan incelemede ise, bir ucu gemiye bağlı olan güvenlik kemerleri bulundu.

Mürettebatın açılan brandayı sabitlemeye çalışıp, gemiye dolan suyu kaplarla boşaltırken, denize düşmemek için bellerine emniyet kemeri bağladıkları tespit edildi.