YURT HABERLERİ

Malatya'da 5.2 Büyüklüğünde Deprem Oldu. Kısa Süreli Panik Yaşandı

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Olumsuz bir durum bildirilmedi. Elazığ'da 4 yıl önce yaşanan 6,8 büyüklüğündeki deprem dolayısıyla düzenlenen panelde konuşan Jeofizikçi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, olası deprem için adresin Bingöl'ün Karlıova İlçesi olduğunu söyledi.

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 13.93 kilometre derinliğinde gerçekleşen depremde herhangi bir olumsuz durum yaşanmadı. Deprem sonrası bazı binalarda çatlak ve dökülmeler meydana geldi. Ekipler, kırıkların düşme tehlikesine karşı çalışma yürüttü.

Sarsıntı; Gaziantep, Kahramanmaraş, Elazığ, Şanlıurfa ve Adıyaman'dan da hissedildi. Korkuya kapılan vatandaşlar sokağa çıktı. 4 yıl önce Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem ile ilgili de panel düzenlendi. Panelde konuşan Jeofizikçi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, deprem konusunda Bingöl'e dikkati çekti.

Ercan bölgedeki gerginlik biriktirme hızının fazla olduğunu, bunun nedeninin de Anadolu levhasındaki baskının artmasında yattığını açıkladı.