YURT HABERLERİ

Denizlerde Av Yasağı Başladı

1 Eylül 2023'te başlayan 2023-2024 balıkçılık av sezonu BUGÜN sona erdi. Denizlerdeki av yasağı, yalnızca endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsayacak. Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar, yasaktan muaf olacak.

Hamsi başta olmak üzere birçok türün avcılığı açısından bereketli geçen balıkçılık av sezonu sona erdi.

Av yasağı, endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsarken, kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise yasaktan muaf tutuldu.

Endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemilerinin ekonomik faaliyetine devam etmesi için ise bazı şartlara uyması gerekiyor.

Buna göre, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan izin alınarak, kara suları dışındaki uluslararası sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapılabilecek.

Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar ise avcılık yapmayı sürdürebilecek.

Yasağı ihlal edenlere 8 bin TL'den 200 bin TL'ye varan idari para cezaları uygulanacak.

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasalara uygun avcılık yapan balıkçıların haklarını korumak için 7 gün 24 saat esasıyla171 bin 219 denetim gerçekleştirildi.

Geçen sezon ise denetimlerle  kaçak avcılıkla elde edilen 593 ton su ürününe el konulmuştu.

Kurallara uygun avlanmayan 78 gemiye de el konularak mülkiyeti kamuya geçirilmişti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise  balıkların üreme ve büyüme döneminde getirilen yasaklara uyulmasının önemine dikkati çekerek, gelecek sezon için sürdürülebilirlik temelli yeni kuralların uygulamaya alınacağını kaydetti.