YURT HABERLERİ

Akbelen Ormanı’nın Çevresi Maden İçin Kamulaştırıldı

Muğla’nın Milas ilçesindeki  Akbelen Ormanı’nın çevresindeki 190 parsellik tarım arazisi linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere kamulaştırıldı. Acele kamulaştırılan araziler, İkizköy, Çamköy ve Karacahisar sınırları içinde yer alıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yer alan kararla birçok ilde enerji şirketleri için acele kamulaştırma kararları çıktı. o yerlerden biri de Akbelen Ormanı’nın çevresindeki 190 parsellik arazi..

Akbelen Ormanı’nın çevresinde yer alan İkizköy, Çamköy ve Karacahisar'da bulunan toplam 190 parsellik tarım arazisi linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere kamulaştırıldı.

Resmi gazetede yayımlanan kararda, tarım arazilerinin olduğu sahanın linyit işletme ruhsatı olduğu belirtildi.

Muğla'nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanları'nda, Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin kömür sahasını genişletmek için geçen yıl 24 Temmuz'da ağaç kesimine başlanmış, yüzlerce ağaç yok edilmişti.

Yaşam savunucuları, açtığı ruhsat iptali davasının idare mahkemesi tarafından iptal edilme kararını, yürütmeyi durdurma talebiyle istinafa taşımıştı.

Alanda 40 bine yakın zeytin ağacı olmasına karşın Zeytin Kanunu hiçe sayılarak yakın bölgelerde dinamitle patlatma yapılıyor.