YURT HABERLERİ

9 Ocak İtibariyle Yurdun Genelinde Hava Durumu

Hava koşulları bazı illerde hayatı olumsuz etkiledi. Yurdun büyük kesimi sağanak ve fırtınanın etkisinde kaldı.. Artvin ve Karabük'te heyelan meydana gelirken, Ardahan ile Bitlis'te ise göller buz tuttu.

Konya'da şiddetli fırtına ağaçları devirdi, çatıları uçurdu. Bir fabrikaya ait kırmızı çamur barajında oluşan toz bulutu 2 mahalleyi kırmızıya boyarken, bir fabrikadan uçan sac levhanın uçması sonucu 1 kişi yaralandı.

Balıkesir'de deniz suyu plajı aştı yolları göle çevirdi. Fırtına nedeniyle 5 yük gemisi de körfeze sığındı. Kartalkaya Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı bir metreye ulaştı. Edirne'de fırtına çatıları uçurdu. Ağaçlar direkler devrildi. Hasar tespit için ekipler köy köy gezdi.

Marmara'da etkili olan lodos Tekirdağ kıyılarını vurdu. Küçük tekneler rıhtıma çekildi, büyük tekneler de Tekirdağ açıklarına demir attı. Lodos nedeniyle sahilin bir kısmında kırmızı yosun birikintisi oluştu. Karabük'ün Yenice ilçesi Balıkısık Köyü mevkisinde demiryoluna heyelan nedeniyle kaya parçaları düştü.

Tren yolu kapanırken, Zonguldak'tan  Karabük'e kömür taşıyan yük treni, raylara düşen kaya parçalarından dolayı raydan çıkarak durabildi. Artvin'de  heyelan nedeniyle yıkılma tehlikesi bulunan 3 katlı bina tahliye edildi. 3 katlı binanın yanında ve önünde toprak kaymalarına bağlı yarıklar oluştu.

 Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye düştüğü Ardahan'da , Çıldır Gölü ve Kura Nehri başta olmak üzere dere ve göletlerin yüzeyinde buz tabakası oluştu. Vatandaşlar atlarla buzun üzerinde keyif yaptı. Bitlis’te son günlerde etkili olan kar yağışı, yerini Sibirya soğuklarına bıraktı. Bölgede irili ufaklı göletler donarken, bazı vatandaşlar ise donan göletlerin üzerinde halay çekerek keyifli dakikalar yaşadı.