YURT HABERLERİ

8 Ocak İtibariyle Yurdun Genelinde Hava Durumu

Hava koşulları bazı illerde hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji'nin son tahminlerine göre, yurdun bazı bölgelerinde sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar bekleniyor. 17 il için sarı kodlu uyarı yapıldı. Hava sıcaklığı, mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde etkili olan kuvvetli fırtına nedeniyle deniz taştı, sahil şeridi su ile doldu. Vatandaşlar, evden çıkmadı. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, şiddetli rüzgar ve yağış etkili oldu. Cunda Adası'nda ağaçlar devrildi. Ekipler olumsuz hava şartlarından etkilenen bölgelerde çalışma yaptı.

Bodrum'u da fırtına vurdu. Gümbet Koyu’nda demirli bir yelkenli, fırtınanın etkisiyle kıyıya sürüklenip karaya oturdu. Bursa'da şiddetli lodos hayatı felç etti. Şiddetli sağanak nedeniyle bazı sokaklar dereye döndü. Evleri su bastı. İzmir de sağanak ve fırtınaya teslim oldu.

Sağanak nedeniyle rögarlar taştı, yollar göle döndü. Kentte kurulan bazı pazar yerlerinde ise esnaf sağanak ile fırtına kabusunu yaşadı. 
Esnafa ait şemsiyeler uçtu. Antalya'da havanın rüzgarlı olmasından dolayı denizde alabora olan bottaki iki kişiyi balıkçılar kurtardı. Kentte yollarda oluşan su birikintileri nedeniyle sürücüler zorlandı. Yayalar da fırtına nedeniyle yürümekte güçlük çekti. Edirne'nin İpsala ilçesinde fırtına bazı evlerin çatılarında hasara ve ağaçların devrilmesine neden oldu.

İstanbul'da şiddetli yağış, vatandaşları olumsuz etkiledi. İstanbul Boğazı çevresinde fırtına etkili oldu. Kentte sağanak nedeniyle bazı vapur seferleri de iptal edildi. Çanakkale’nin Kuzey Ege Denizi’ndeki Bozcaada ve Gökçeada ilçelerine yapılması planlanan tüm tarifeli feribot seferlerinin de fırtına nedeniyle iptal edildiği duyuruldu. Ezine ilçesinde ise küçükbaş hayvanın barındığı ağılın çatısı fırtına sırasında uçtu.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde uçak seferleri yoğun sisten dolayı iptal edildi. Etkili olan sis ulaşımda da aksamalara eden oldu. Ağrı Dağı'nda etkili olan tipi ve fırtına anı ise kameralara böyle yansıdı. Hava sıcaklığının eksi 13 dereceye düştüğü Ardahan'ın çeşitli noktalarında karla mücadele çalışmaları yapıldı. Pazar gününü değerlendirmek isteyerek Ilgaz Dağı'na gelen vatandaşlar ise sezon açılışı yapılan pistlerde karın tadını çıkardı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava tahmin raporunu paylaştı. Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Isparta, İzmir,  Kırklareli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak için sarı kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Mersin, Yozgat, Kırşehir, Çorum ve Amasya çevreleri sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

Yağış; İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Çanakkale, Balıkesir'in batısı, Edirne, Kırklareli, Antalya, Isparta çevreleri ve Burdur’un doğusunda kuvvetli olacak. Sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar beklenen bölgelerde ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Hava sıcaklığı, yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

3 büyük ilde hava sıcaklığı ise şöyle: Ankara 15-0 derece, İstanbul 17-10 derece, İzmir 16-14 derece.
                               Gündüz                               Gece
ANKARA:                  15°                                     0°
İSTANBUL:                17°                                   10°
İZMİR:                        16°                                   14°