YURT HABERLERİ

6 Mart İtibariyle Yurdun Genelinde Hava Durumu

Bir süredir mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklık, yerini soğuk ve yağışlı havaya bıraktı. Sıcaklık, yurt genelinde hızla düşecek ve bu hafta yağışlı geçecek. 16 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı verildi. Yağışın Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları ile Adana ve Mersin çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. 


Muğla’nın Marmaris ilçesinde sağanak yağış etkili oldu. Fırtınanın şiddeti ile ağaçlar kırıldı, yağışla birlikte sokaklar dereye döndü. Kapalı Çarşı'da bazı iş yerlerinde su baskınları yaşandı. Bodrum ilçesinde de fırtına ve gök gürültülü sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Bir balıkçı teknesi karaya vurdu. Derelerden denize akan balçıklı su sebebiyle denizin rengi kahverengiye dönüştü. İzmir'de etkili olan sağanak yağışla birlikte yıldırım düşme anı, bir araç kamerası tarafından görüntülendi. Antalya’nın Alanya ilçesinde denizde hortum meydana geldi.

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde ise kar yağışı ve soğuk kendini gösterdi. Soğuk havadan sokak çeşmeleri dondu. Günlerdir etkili olan bahar havası yerini soğuk havaya bıraktı.

Bu haftanın yağışlı geçmesi bekleniyor. Meteoroloji uzmanları, yağışın hafta sonu Doğu Anadolu'da görülmesinin ardından yurdu terk edeceğini ve yeni bir sistemin görüleceğini ifade etti.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise Meteoroloji verilerine göre, geçen ay hava sıcaklığının ortalamaların 3,4 derece üzerinde gerçekleştiğini ve böylece son 53 yılın en sıcak 2'nci şubat ayının yaşandığını duyurdu.

Meteoroloji'nin son hava durumu raporuna göre, yurt geneli parçalı ve çok bulutlu. Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güneybatısı ile Adıyaman çevreleri yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışın; Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları ile Adana ve Mersin çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde pus ve sis ile birlikte buzlanma ve don olayı görülecek. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor. Rüzgar; Güney ve Kıyı Ege, Batı Akdeniz ile İç Anadolu'nun güney ve batısında kuvvetli, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında yer yer fırtına şeklinde esecek. 3 büyük ilde hava sıcaklığı ise şöyle; Ankara 18, 2; İstanbul 15, 8; İzmir 19, 11 derece.