YURT HABERLERİ

4 Şubat İtibariyle Yurdun Genelinde Hava Durumu

Tokat'ta da bir köyde heyelan nedeniyle 10 ev tahliye edildi. Uşak'ta da heyelan sonrası 2 ev ve hayvan çiftliği boşaltıldı. Yurdun birçok noktasında da soğuk hava ve kar etkili oldu. Meteoroloji'nin son değerlendirmelerine göre; yurt geneli yağmurlu, kuzey kesimleri parçalı ve yer yer çok bulutlu. 

Tokat'ın Niksar ilçesinde Günebakan köyünde toprak kayması meydana geldi.  Heyelan nedeniyle 10 ev tahliye edildi, duvarlarında çatlaklar oluşan 1 cami de ibadete kapatıldı. Jandarma ve AFAD ekiplerinin güvenliği sağlamasının ardından İl Özel İdaresi bölgede çalışma başlattı.

Uşak Karacahisar köyünde de meydana gelen heyelan paniğe neden oldu. 2 ev ve hayvan çiftliği tahliye edildi. Mersin'in Mut ilçesindeki yüksek kesimlerde kar yağışı etkili oldu. Erzurum'da dondurucu soğuk hava etkisini sürdürüyor. Kentte yollar, kaldırımlar, süs havuzları ve şadırvan buz tuttu.

Dondurucu soğuğa karşı vatandaşlar araçlarının üstünü battaniye ile örterken, bina çatılarında ve otobüs duraklarında buz sarkıtları oluştu. Kars'ta da yarı yıl tatilini fırsat bilen çocuklar, kar yağışının ardından eşeğe bağladıkları bidonlarla kayarak keyifli anlar yaşadı. Ardahan ile Kars arasında bulunan Çıldır Gölü'nün yüzeyi kar ve buzla kaplandı. Gölün, Ardahan tarafındaki kıyı kesimlerine gelen yerli ve yabancı turistlerin atlı kızak heyecanı da devam ediyor.

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun kuzey kesimleri parçalı ve yer yer çok bulutlu. Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Malatya, Elazığ, Tunceli, Iğdır hariç Doğu Anadolu, Adıyaman hariç Güneydoğu Anadolu ile Sakarya, Bilecik, Antalya ve Hatay çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışın kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. İç ve doğu bölgelerde pus ve yer yer sis ile birlikte buzlanma ve don olayı öngörülüyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda ise çığ tehlikesi bulunuyor. Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normalleri civarında seyredeceği ifade ediliyor.

Üç büyük ilde hava sıcaklığı şöyle :
                               Gündüz         Gece
ANKARA:                 5°                  -3°             
İSTANBUL:               8°                  4°
İZMİR:                      14°                 4°