YURT HABERLERİ

24 Aralık İtibariyle Yurtta Hava Durumu

Yurdun doğusu beyaza büründü.

Tunceli’de etkili olan kar yağış nedeniyle, il genelinde onlarca köy yolu ulaşıma kapandı. Bitlis’te iki gündür etkili olan yağışı nedeniyle 20 köye ulaşılamıyor. Bingöl'ün Karlıova ilçesinde kar ve tipi nedeniyle 10 yerleşim yeri de benzer sorunu yaşıyor. Muş’ta kar yağışına hayvanları otlatırken hazırlıksız yakalanan besiciler de zor anlar yaşadı, hayvanları ahıra götürmekte güçlük çekti.


Hakkari, Tunceli, Ağrı, Erzurum ve Erzincan da yoğun kar yağışı var. Soğuk havadan etkilenen bir diğer il de Kars oldu. Hava sıcaklığının eksi 17 dereceye düştüğü kentte Kars Barajı dondu, ağaçlar buzlar arasında kaldı. Meteoroloji karadeniz bölgesi için fırtına uyarısında bulundu. Saatteki hızı 105 kilometreye çıkan fırtına beklendiğini duyuruldu.


Türk Hava Yolları da İstanbul iniş ve kalkışlı  41 seferini fırtına nedeniyle iptal etti.

Son hava tahmin raporuna göre ülke genelinin çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.


Meteorolojiden 10 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı geldi.

Mardin, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Batman, Bitlis, Siirt, Van için sarı kodlu uyarı yapılırken, Şırnak ve Hakkari için de turuncu kodlu uyarıya dikkat çekildi.

SARI KODLA UYARILAN İLLER;

MARDİN, DİYARBAKIR, BİNGÖL, MUŞ, BATMAN, BİTLİS, SİİRT, VAN

TURUNCU KODLA UYARILAN İLLER;

ŞIRNAK, HAKKARİ

Yağışın, akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, batı akdeniz'in toroslar mevkii, iç anadolu'nun kuzey ve doğusu, batı ve doğu karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile doğu anadolu'nun yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

Marmara'nın doğusu, doğu akdeniz'in doğusu, güneydoğu anadolu'nun kuzeyi, doğu karadeniz kıyıları ile bolu, düzce, zonguldak, bartın, antalya'nın doğu ilçeleri, bingöl, bitlis, muş, hakkari, erzincan, tunceli ve şırnak çevrelerinde yerel kuvvetli olması tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığının yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyretmesi öngörülüyor.