YURT HABERLERİ

22 Ocak İtibariyle Yurdun Genelinde Hava Durumu

Yurt geneli de soğuk havanın etkisi altında. Meteoroloji, 13 il için sarı kodlu uyarıda bulundu. Yağışın, kıyı kesimler ile güneydoğu kesimlerde yağmur ve sağanak; diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

Kastamonu’da Cide-Doğanyurt-İnebolu kara yolunun bağlantısını sağlayan güzergahta yoğun yağış sebebiyle heyelan meydana geldi. Cide-Doğanyurt-İnebolu ilçelerini birbirine bağlayan kara yolu ulaşıma kapandı. 

Başkentin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur etkili oldu. Bolu Dağı'nda etkili olan sağanak, yerini kar yağışına bıraktı. Ekipler, sürücüleri kar yağışına karşı tedbirli olmaları konusunda uyardı. Çanakkale'nin Lapseki ilçesinin yüksek kesimlerindeki bölgelerde orman, köyler ve yerleşim merkezleri karla kaplandı. Yaklaşık 15 santimetre kar kalınlığına ulaşan yollarda buzlanma oluştu.

Bursa'da yağan kar sonrası TIR'lar yolda kaldı. Araçlar, ekipler tarafından yol temizlendikten sonra yoluna devam edebildi. Kazdağları’nın Eybek, At Kayası, Kapanca, Kumluca, Hanlar, Döşemedere mevkiilerinde etkili olan kar yağışı da ulaşımı olumsuz etkiledi. Ekipler, bölgede kar küreme ve tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Hakkari’de de karla mücadele çalışmaları devam etti. Yüksekova ilçesinde ekipler gece gündüz demeden köy yollarını açmak için çalıştı. Meteoroloji, hava tahmin raporunu paylaştı. Marmara'nın kuzeybatısı hariç yurt geneli yağışlı geçecek.

Yağışın; kıyı kesimler ile güneydoğu kesimlerde yağmur ve sağanak; diğer yerlerde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun batısı ile Adıyaman çevrelerinde kuvvetli yağış etkisini gösterecek.

Kuzey, iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis görülecek. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmakta. Hava sıcaklığında yurdun güneydoğu kesimlerinde önemli bir değişiklik olmayacağı; diğer yerlerde hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor.

3 büyük ilde hava sıcaklığı ise şöyle: Ankara 5-4 derece; İstanbul 7-3 derece; İzmir 11-8 derece.

                               Gündüz         Gece 
ANKARA:                   5°                4°
İSTANBUL:                 7°               3°
İZMİR:                       11°               8°