YURT HABERLERİ

19 Aralık İtibariyle Yurtta Hava Durumu

Dondurucu soğuk, yurdun bazı noktalarında etkisini gösterdi. Kar yağışının etkili olduğu illerde bazı yollar ulaşıma kapandı; donma ve buzlanmalar meydana geldi. Yeni haftanın ilk günü yurt geneli parçalı ve yer yer bulutlu. Hava sıcaklığı doğu kesimlerde 2-4 derece azalırken; kuzeybatı kesimlerde ise artacak.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde askeri üs bölgelerinde kar kalınlığı 2 metreyi buldu. Rize ve Artvin'de kar yağışı ulaşımı etkiledi. Van'da etkili olan kar yağışı sebebiyle, kent genelinde 138 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı. Belediye ekipleri, yolları açmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

Ardahan’da kar ve tipiden dolayı tırlar yolda mahsur kaldı. 13 köye ulaşım sağlanamadı. Ağrı’da etkisini artıran soğuk hava nedeniyle kentin birçok yerinde don meydana geldi. Kentte 86 köy yolu ulaşıma kapandı. Ağrı ve Iğdır'ın bazı köy ve ilçelerinde kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

Kars'ta hava sıcaklığı eksi 14 dereceye kadar düştü. Kars Çayı resmen dondu. Sivas'ta da Serpincik göletinde kısmi donmalar görüldü. Erzincan'da sıfırın altına düşen hava sıcaklığı nedeniyle araçların camları buz tuttu. Meteoroloji'den gelen son tahminlere göre, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunun parçalı yer yer çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Artvin'in kıyı ilçelerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

Diğer yerler ise az bulutlu olacak. Bu sabah ve gece saatlerinde Marmara ve Batı Karadeniz ile iç ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus görülecek. Rüzgar, genellikle hafif ara sıra orta kuvvette esecek. Hava sıcaklığı doğu kesimlerde 2 ila 6 derece azalırken, kuzeybatı kesimlerde 2 ila 4 derece artacak.

3 büyük ilde ise hava sıcaklığı şöyle; Ankara 7, eksi 2 derece; İstanbul 10, 4 derece; İzmir 15, 6 derece.