YURT HABERLERİ

17 Ocak İtibariyle Yurdun Genelinde Hava Durumu

Yurdun bazı illerinde sağanak yağış, yoğun kar ve fırtına hayatı felç etti. Meteoroloji, 25 il için sel ve su baskını uyarısı yaptı.  yurdun hemen hemen her kesiminde yağışın etkili olması bekleniyor. Sıcaklık, kuzey ve güneyde artacak.

İzmir'de sağanak, hayatı felç etti. Dikili ilçesinde cadde ve sokaklar adeta göle döndü. Araçlar su altında kaldı; dereler taştı. İlçede okullar tedbir amacıyla yarım gün tatil edildi. Balıkesir'de de yaşanan Su baskınları dron ile görüntülendi.

Ayvalık ilçesinde su baskınlarında yardıma giden itfaiye aracı da suya kapıldı. Burhaniye ilçesinde yağış bazı köy yollarına da zarar verdi. Sel plajları da çöplüğe çevirdi. Antalya'nın Manavgat ilçesinde şiddetli yağışın ardından oluşan heyelan nedeniyle yol kapandı. Heyelan anında yoldan araç geçmemesi faciayı önledi.

Aydın'da sağanak yağış  Bazı cadde ve sokaklarda su birikintileri oluşturdu. Manisa'da sağanak yağış sonrası bir köprü yıkıldı. Muğla’nın Menteşe ilçesinde aşırı yağış sonrası ova mevkiinde araçlar suya gömüldü. Tarım arazileri su altında kaldı.

Ordu'da fırtına etrafı yerle bir etti. Aşırı rüzgara kapılan bir vatandaş, bir ağaca tutunarak zor durabildi. Kastamonu'da sıcaklığın eksi 7'ye düşmesi yolları buz pistine çevirdi. 100’ün üzerinde kazanın meydana geldiği kentte 9 kişi yaralandı. Buzlanma sebebiyle vatandaşlar, duvarlardan tutunarak yürüyebildi. Vatandaşların düştüğü anlar ise cep telefonu kameralarına yansıdı. 

Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle karayolunda buzlanma oluştu. Yolcu minibüsleri, tırlar ve otomobiller yolda mahsur kaldı. Tunceli'de kar yağışıyla beraber park ve bahçeler, cadde ve sokaklar beyaza büründü. Van’da etkili olan kar yağışı nedeniyle 24 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı. Ekipler, yolların ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Yoğun karın etkili olduğu Antalya-Konya Karayolu yol trafiğine açıldı.

Yetkililer bu yolu kullanacak olan sürücülerin yanlarında mutlaka zincir bulundurmalarını istedi. Meteoroloji, Yurt genelinin  parçalı ve çok bulutlu olacağını açıkladı. Kuvvetli sağanak yağış nedeniyle 7 il için turuncu, 18 il için sarı uyarı yapıldı. Uyarılarda sel, su baskını ve heyelanlara karşı vatandaşların dikkatli olmaları istendi.

Doğu Anadolu'nun güneydoğusu hariç diğer bölgelerin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar; Batı ve Doğu Karadeniz'in yüksekleri, Toroslar ve Doğu Anadolu'da kar, diğer yerlerde yağmur ve sağanak şeklinde görülecek. Antalya’nın doğusu, Kaş, Finike ve Demre ilçeleri, Mersin’in batı ilçeleri, İzmir, Aydın, Manisa, Muğla ve Balıkesir’in batı ilçelerinde yağışlar çok kuvvetli ve şiddetli olacak.

Batı Karadeniz, Çanakkale’nin güneyi ile Balıkesir, Bursa, Bilecik, Sakarya, Antalya merkez, Adana’nın doğusu, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde de kuvvetli yağış bekleniyor. Yurdun iç ve doğu kesimlerinde pus ve yer yer sis olacak. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda ise çığ tehlikesi bulunmakta. Hava sıcaklığı, kuzey ve güney kesimlerde 4 ila 6 derece artacak. Diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

3 büyük ilde hava sıcaklığı ise şöyle: Ankara 10, 3 derece; İstanbul 14,10 derece; İzmir 16,10 derece.
                            Gündüz                          Gece
ANKARA:                 10°                              3°
İSTANBUL:               14°                            10°
İZMİR:                       16°                            10°