YURT HABERLERİ

17 Aralık İtibariyle Yurtta Hava

Yurt genelinde sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Dereler taştı, yollar kapandı... Meteoroloji de 17 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yayınladı. 

Turuncu kodla uyarılan Kırklareli'nin yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Bulgaristan’a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı ile Demirköy ilçesi beyaza büründü. Ekipler, yolların kapanmaması için küreme çalışmaları yaptı. Yüksek kesimlerde kar yağışının devam etmesi bekleniyor.

Çanakkale'de ise birçok bölgede sağanak nedeniyle olumsuzluklar yaşandı. Kalabaklı köyündeki dere, yağışın ardından taştı, bazı evleri  su bastı. Ekipler, taşan deredeki suyun akışını kolaylaştırmak için dozer ve kepçelerle çalışma yaptı. İlde bazı köylere ulaşım sağlayan yollar trafiğe kapatıldı.

Sağanak yağış Antalya'yı da vurdu. Seralar ve portakal bahçeleri zarar gördü. Vatandaşlar, kendi imkanları ile işyerlerine giren sel suyunu tahliye etti. İzmir kent merkezinde etkili olan yağış nedeniyle su taşkınları yaşandı. Su birikintisinden dolayı yürüyemeyen vatandaşlar tahtalardan setler ile yolun karşısına geçti.

İstanbul'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle de rögarlar taştı, araçlar yolda kaldı. Bakırköy Florya Sahil Yolu su altında kaldı. Belediye ekipleri yol açma çalışması yaptı. Eşi ve çocuğuyla suda mahsur kalan bir sürücü, suyun çekilmesiyle yoluna devam ederken, 2 araç yolda kaldı.

Meteoroji yeni hafta için hava tahmin raporunu yayımladı. Son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu; batı kesimlerinin sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. 17 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yapıldı.
Sarı kod uyarısı alan iller: Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bursa, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Burdur, Isparta ve Antalya oldu.

Turuncu kod uyarı alan iller ise Kırklareli, Çanakkale ve Balıkesir olarak açıklandı.