YURT HABERLERİ

15 Ocak İtibariyle Yurdun Genelinde Hava Durumu

Soğuk hava, yurt genelinde hayatı olumsuz etkiledi. Mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklığı yeni haftayla birlikte yerini dondurucu soğuklara bırakıyor. Meteoroloji; sağanak, yoğun kar yağışı ve buzlanma ile don olaylarına karşı uyarıyor.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde kar kalınlığı yer yer 1 metreyi geçti, 20 köy yolu ulaşıma kapandı. Ekiplerin yolları açma çalışmaları aralıksız devam etti. Van’da kar yağışı nedeniyle Van-Bahçesaray Karabet Geçidi'nde kar kalınlığı 2 metre 64 santimetreye ulaştı. Kentte 671 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapanırken, Meteorolojiden çığ uyarısı geldi. Kar yağışıyla birlikte Yüksekova-Şemdinli kara yoluna çığ düştü. Ekipler yolun ulaşıma açılması için canla başla çalıştı.

Siirt'te kar yağışı ulaşımı felç etti. Kar nedeniyle yolda mahsur kalan vatandaşların imdadına ekipler yetişti. Ağrı Dağı’na tırmanmak isteyen dağcılar eksi 33 dereceyi bulan soğuğa rağmen tırmanışa geçti. Tırmandıkça soğuk havanın etkisini daha da hissettirmesiyle dağcıların saçları ve sakalları buz tuttu. Dondurucu soğukların etkisini artırdığı Yozgat’ta termometreler eksi 10 dereceyi gösterdi. Çamlık Milli Parkı'nda bulunan gölet kısmen dondu.

Yurdun doğu illerinde kar esareti etkili olurken,  Antalya’da güneşli havayla birlikte sahillerde yoğunluk oluştu. Kentte termometreler 16 derece, deniz suyu sıcaklığı ise 19.5 derece ölçüldü. Yürüyüş yapanlar kadar, deniz kıyısında sohbet edenler ve denize girenler de oldu. Muğla sahilleri de yazdan kalma günler yaşadı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son hava tahmin raporunu paylaştı. 7 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yapıldı.

Yurdun doğusu ile zamanla güney kesimleri, parçalı ve çok bulutlu, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu aralıklı kar yağışlı; Hatay, Antalya'nın doğu çevreleri ile Aydın ve Muğla'nın kıyı ilçeleri yer yer yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışın, Şırnak'ın doğusu ve Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Yoğun kar yağışı beklenen kesimlerde ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Marmara ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve sis görülecek. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor. 3 büyük ilde hava sıcaklığı şöyle: Ankara 3, eksi 5 derece; İstanbul 8, eksi 2 derece; İzmir 10, 2 derece.

                  Gündüz                      Gece                                                         
ANKARA:        3°                             -5°
İSTANBUL:     8°                             -2°
İZMİR:           10                               2°