YURT HABERLERİ

10 Ocak İtibariyle Yurdun Genelinde Hava Durumu

Soğuk hava koşulları yurdun bazı illerinde hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 18 il için sarı kodlu uyarıda bulundu. Yurt genelinde sıcaklık hissedilir derecede düşecek. Soğuk hava dalgası beraberinde kar yağışını da getirecek.

Şiddetli yağış, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde hayatı olumsuz yönde etkiledi. Bazı apartmanların bodrum katlarıyla, bazı iş yerlerini su bastı. Burhaniye ilçesinde ise bazı ekili araziler ve yazlıklar su altında kaldı. Yağışlı hava Mersin'de etkili olurken Akdeniz'de hortum çıktı. Bolu Dağı'nda sis sebebiyle görüş mesafesi 20 metreye kadar düştü. Çanakkale'nin yüksek kesimleri beyaza büründü. Yoğun kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiledi.

Fırtına nedeniyle transit gemi geçişlerine kapatılan Çanakkale Boğazı'nda feribot seferleri de durduruldu. Lapseki, Biga, Yenice, Çan ve Gelibolu ilçelerinde bugün öğleden sonrası taşımalı eğitim öğrencileri için okulların tatil edildiği duyuruldu. Edirne'nin Keşan ilçesinde de kar yağışı etkili oldu. Belediye ekipleri ulaşımda yaşanabilecek sorunlara karşı cadde ve sokaklarda önlemler aldı. Tekirdağ'da etkili olan kar yağışının ardından bazı ilçelerde eğitime ara verildi.

İzlanda üzerinden gelen soğuk hava dalgası, etkisini gösteriyor. Soğuk hava beraberinde kar yağışını da getirecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava tahmin raporunu paylaştı. Buna göre, yurt geneli parçalı, çok bulutlu ve yağışlı. 18 il için de sarı kodlu uyarı geldi. Yağış, genellikle yağmur ve sağanak olarak bekleniyor.

Trakya'nın batısı ve Güney Marmara'da, İç Ege'nin ve İç Anadolu'nun kuzey ve doğusunda, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da karla karışık yağmur ve kar görülecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi de mega kentte karla karışık yağmur, zaman zaman kar şeklinde yağışın etkili olmasının beklendiğini bildirdi.

Yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının, batı ve iç kesimlerde 6 ila 12 derece azalması bekleniyor. 3 büyük ilde hava sıcaklığı şöyle; Ankara 9-4 derece, İstanbul 7-5 derece, İzmir 12-10 derece.

                        Gündüz                                 Gece
ANKARA:              9°                                         4°
İSTANBUL:           7°                                         5°
İZMİR:                 12°                                       10°

Rüzgarın ise genellikle kuzey, batı, güney ve doğu kesimlerde hafif, yer yer orta kuvvette; Marmara ve Kuzey Ege'de kuvvetli, yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Kuvvetli rüzgar beklenen bölgelerde ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.