Prof. Haberal Başkent Üni. İstanbul Hastanesine Gelerek Denetlemelerde Bulundu

Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesinde gün, "talihsiz" bir olayla başladı. Üsküdar belediyesi zabıta ekipleri, ek hizmet binasını tahliye talebiyle geldi; kamuya hizmet veren hastane önünde kısa süreli arbede yaşandı. Haberi Ankara'da alan Prof. Dr. Mehmet Haberal, derhal İstanbul'a doğru yola çıktı.

Bu sırada, Başkent Üniversitesi hastanesinin, sözkonusu binayla ilgili tüm hukuki adımları, eksiksiz yerine getirdiği anlaşılınca, zabıta, topladığı eşyayı tekrar indirerek hastaneden ayrıldı. Üsküdar Belediyesi yönetimi ile yapılan görüşmelerde olayın, "eksik iletişim" nedeniyle meydana geldiği anlaşıldı. Başkent Üniversitesi de bir basın açıklaması yayımlayarak; konu ile ilgili gerekli yasal görüşmelerin, Üsküdar Belediyesi ile halen devam ettiğini vurguladı.

İstanbul Altunizade'de, kamuya hizmet veren Başkent Üniversitesi Hastanesinin önünde eksik iletişim nedeniyle talihsiz olay vuku buldu. Arbedenin nedeni, Üsküdar Belediyesi zabıtasının, hastane yerleşkesi içindeki müştemilat binasını, idari bir karar olmaksızın tahliye etmek istemesi.

Bu haberi, Ankara'da alan Başkent Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal, derhal İstanbul'a doğru yola çıktı...Aynı dakikalarda belediye yetkilileri ile temas kuruldu ve Başkent üniversitesinin sözkonusu bina ile ilgili kanuna aykırı hiçbir işleminin olmadığı ifade edildi.

Yapılan görüşmelerde, üniversitenin tüm hukuki adımları eksiksiz yerine getirdiği anlaşılınca; zabıta ekipleri topladıkları eşyayı tekrar indirerek, hastaneden ayrıldı. Belediye yönetimi ile yapılan görüşmelerde olayın, "iletişim eksikliği" nedeniyle meydana geldiği, müzakerelerin kaldığı yerden devam edeceği ifade edildi.

Başkent Üniversitesi, olaya ilişkin bir basın açıklaması yayımlayarak şu ifadeleri kullandı:
 
Kamuoyuna bilgilendirme

Başkent üniversitesi 14.09.1993 tarihinde sağlık alanında kurulmuş ilk vakıf üniversitesi olup; Ankara, Adana, İstanbul, İzmir, Alanya ve Konya’da sağlık, uygulama ve araştırma merkezleri ile birlikte ülkemizin sağlık ve eğitimine katkı sağlayan ve sağlık bakanlığından sonra kendi imkânlarıyla en fazla sağlık ve eğitim hizmeti veren bir kuruluştur.

Bugün, maalesef, İstanbul hastanesi müştemilat binası ile ilgili talihsiz bir girişimde bulunulmuştur. Bu binamızın mimari eksiklikleri nedeniyle Üsküdar belediyesi ile yasal görüşmelerimiz devam ederken, eksik iletişim sonucu belediye zabıtaları gelerek müdahalede bulunmak istemişler ancak yanlışlık anlaşılınca binadan ayrılmışlardır. Konu ile ilgili gerekli yasal görüşmeler Üsküdar belediyesi ile halen devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.   Başkent Üniversitesi Hukuk Müşavirliği


Sorunun yeniden çözüm yoluna girmesinin ardından Prof. Haberal, hastanenin sözkonusu ek hizmet binasında ve ana binada incelemelerde bulundu; çalışanlarla yakından ilgilendi. Hastaların Prof. Dr. Mehmet Haberal'a ilgisi yoğundu.