Prof. Dr. Mehmet Haberal Sırbistan'da Veliaht Prensin Onur Konuğu Olarak Türkiye'yi Temsil Etti

Prof. Dr. Mehmet Haberal, Türkiye Cumhuriyeti için stratejik öneme sahip Balkanlarda gururlandırdı ülkesini. Uluslararası Cerrahlar Koleji'nin Sırbistan bölüm toplantısının onur konuğuydu. Toplantı öncesinde Veliaht Prens Alexander ile prenses Katherine'in özel davetlisi olarak Saray'da ağırlandı Haberal.

Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti, uzun yıllar Türk egemenliğinde kalan Balkanlar ile yakın ilişkiler kurmaya çalıştı her zaman. Prof. Dr. Mehmet Haberal da, Büyük Önder Atatürk'ün bilim mirasına Balkanlarda sahip çıkarak, ay yıldızlı Türk Bayrağını Sırbistan'da dalgalandırdı bu kez.

Uluslararası Cerrahlar Koleji'nin Sırbistan bölüm toplantısının, özel davetlisi olarak Türkiye'yi temsil etti. Prof. Haberal, Veliaht Prens Alexander  ile Veliaht prenses Katherine'nin  özel konuğu olarak Başkent Belgrad'daki Saray'da misafir edildi önce. 

Haberal'a Başkent Üniversitesi genel koordinatörü Feyyaz Artukoğlu, Uluslararası Cerrahlar Koleji eski başkanı aynı zamanda Başkent Üniversitesi'nin Avrupa temsilcisi Prof. Dr. Nadey Hakim, Belgrad'dan Prof. Dr. Alexander Simiç eşlik etti. Prens ve Prenses, Haberal'ı ilgiyle ağırladı. Sohbet ettiler, Sarayı gezdirdiler, bol bol fotoğraf çektirdiler Haberal ile. Veliaht Prens, babasının hayatını konu alan kitabı da Haberal'a hediye etti. Haberal daha sonra Novi Sad'daki toplantıya katıldı. Orada da meslektaşlarının büyük ilgisiyle karşılandı. İlk bilimsel sunum için Prof. Dr. Haberal kürsüdeydi. Türkiye'de ve bölgede organ nakli sürecini ve son gelişmeleri aktardı. 

Başkent Üniversitesi hakkında bilgi verdi. Eylül ayında, öncülüğünü yaptığı, İstanbul'da gerçekleştirilecek Dünya Organ Nakli Derneği'nin 30. büyük kongresine de tüm meslektaşlarını davet etti Haberal. 


İtalya'dan Prof. Dr. Biagio Ravo da, 7-9 Kasım tarihleri arasında,  Ankara Kızılcahamam Patalya Termal Otel'de gerçekleştirilen Uluslararası Cerrahlar Koleji'nin 2023 yılı bilimsel kongresiyle ilgili bilgi verdi. Ev sahibi Haberal'a teşekkür etti. Sempozyum Başkanı Prof. Zoran Milosevic, Prof. Petar Petricevic ve Nebojsa Stankovic, katılımı ve desteği için Haberal'a teşekkür etti. Toplantıda, Sırbistanlı yeni üyelere sertifikaları da verildi. 

Yurda dönen Prof. Haberal, Esenboğa Havaalanında yoğun ve verimli geçen günübirlik Belgrad ziyaretini Kanal B'ye değerlendirdi. Sırbistan toplantısında da vurguladığı, Balkan ülkelerine destek mesajını yineledi. Çektiği fotoğraf ve videoları Kanal B ile paylaşan Feyyaz Artukoğlu da izlenimlerini aktardı.


Haberal'ı karşılamaya gelen, Başkent Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hakan Özkardeş ile Başkent Üniversitesi Sağlık Kuruluşları Direktörü Prof. Dr. Ali Haberal da, bu ziyaretin önemini vurguladı. 
Mehmet Haberal'a teşekkür etti.  

Toplantıda da meslektaşlarının büyük ilgisiyle karşılandı. Türkiye'de ve bölgede organ nakli sürecini anlattı. Eylül ayında İstanbul'da ev sahipliğini yapacağı Dünya Organ Nakli Derneği'nin büyük kongresine tüm meslektaşlarını davet etti. Dünyanın önde gelen bilim insanları da Haberal'a teşekkür etti. Günübirlik Sırbistan ziyaretini Kanal B'ye değerlendiren Prof. Haberal, Atatürk'ün manevi mirasına vurgu yaparak, Balkan ülkelerine de destek mesajı verdi.