Prof. Dr. Haberal, Doğumunun 109. Yılında İhsan Doğramacının Anıt Mezarını Ziyaret Etti

Türkiye'de sağlıkta devrimin önsözü; Hacettepe ve Bilkent Üniversiteleri Kurucusu, Merhum Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın doğumunun 109. yılı. "En büyük eserim" dediği öğrencisi, yakın dostu Prof. Dr. Mehmet Haberal, Doğramacı'nın anıt mezarını ziyaret etti. 

Çelenk bıraktı, anı defterini imzaladı. "Ülkemize ve bizlere kazandırdıklarınız için şükranlarımı sunuyorum" mesajını paylaştı. 


Hacettepe ve Bilkent Üniversitelerinin kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı, doğumunun 109. yılında özlem ve şükranla anıldı. "En büyük eserim" dediği öğrencisi, yakın dostu Prof. Dr. Mehmet Haberal, Doğramacı'nın Bilkent'teki anıt mezarını ziyaret etti. Çelenk bıraktı. Dua okudu. Anı defterini imzaladı.  "Sizinle gurur duyuyoruz. Ülkemize ve bizlere kazandırdıklarınız için şükranlarımı sunuyorum" notunu düştü. 


Haberal, hem İhsan Doğramacı'yı hem de eşi Ayser Doğramacı'yı rahmet ve teşekkürle andı. Hocabey, hem fikir, hem de eylem adamıydı. Yaklaşık yüzyıllık hayatı, çocuklara, gençlere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla geçti. Sağlık, eğitim ve bilim için yarattığı kurumlar ile büyük bir iz bıraktı.


Türkiye'de transplantasyonun başlamasında da önemli rol oynadı Doğramacı. Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın hep yanındaydı. Tüm imkanları seferber etti. Prof. Dr. Mehmet Haberal, "Tıp dünyasında yeni çağı başlattı" diye niteledi, İhsan Doğramacı'yı. ve Her konuşmasında, dünyanın her köşesinde gururla andı.