ÖZEL KÖŞE

Cervantes Enstitüsü Şubesi Başkent Üniversitesi'nde Açıldı. Prof. Haberal Büyükelçileri Ağırladı

Başkent Üniversitesi, tarihi bir gün yaşadı. 2023 yılı Ekim ayında atılan imzalar neticesinde İspanya Cervantes Enstitüsü Ankara Şubesi Başkent Üniversitesi Kampüsünde açıldı. Eğitim ve Kültürel Faaliyetlerini Başkent Üniversitesi çatısı altında, ortaklaşa yürütecek. 

Prof. Dr. Mehmet Haberal, açılışta, İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi Javier Hergueta ve beraberindeki heyet ile büyükelçileri, ataşeleri ağırladı. 

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın girişimleriyle bir dünya markası olan Başkent Üniversitesi, tarihi bir gün yaşadı. Dünya ülkeleri ile işbirlikleri ve örnek projeleriyle her zaman öncü rol oynayan Başkent Üniversitesi, İspanya ile önemli bir anlaşmaya imza atmıştı Ekim 2023'te. Bu kapsamda; İspanya Cervantes Enstitüsü Ankara şubesi Başkent Üniversitesi Kampüsünde törenle açıldı. 

Prof. Dr. Mehmet Haberal, Üniversite yönetimi, İspanya’nın Türkiye Büyükelçisi Javier Hergueta, Cervantes Enstitüsü heyeti, ataşeler ve akademisyenler Avni Akyol Konferans Salonunda buluştu. Başkent Üniversitesi Tanıtım videosu gösterildi önce. Açış konuşmasını; Rektör Vekili Prof. Dr. Abdülkadir Varoğlu yaptı. 

Ardından Büyükelçi Javier Hergueta çıktı kürsüye. Başkent Üniversitesi ile işbriliğinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. Desteği için Haberal'a teşekkür etti. Cervantes Enstitüsü Genel direktörü Luis Garcia Montero ise enstitünün amacını anlattı. 
Prof. Dr. Haberal'a teşekkür etti, "Başkent Üniversitesi ile müttefikliği memnuniyetle karşılıyoruz" dedi. 

Son söz Prof. Dr. Haberal'a aitti. İspanya ile güçlü ilişkilerin önemini vurguladı. İşbirliği devam edecek mesajı verdi. Prof. Dr. Haberal, konuklarına Başkent Üniversitesi kampüsünü de gezdirdi. TGA mutfağı, çikolata atölyesi ve seramik atölyesini beğeniyle dolaştı konuklar.

Ardından Yabancı Diller Okulunda hizmet verecek olan Cervantes Enstitüsünün açılışı gerçekleştirildi. Prof. Dr. Haberal ve büyükelçiler, derslikler ve çalışma alanlarını inceledi. Kutlama kokteylinde Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Okulu öğrencileri ispanyolca şarkı seslendirdi. Dünyaca ünlü Orkestra Başkent Akademi ise özel bir konser verdi.

Büyükelçilerin bir isteği daha vardı Haberal'dan; 1 milyon kitap kapasiteli kütüphaneyi görmek. Haberal, Kütüphaneyi, özel koleksiyonları, çalışma alanlarını gezdirdi heyete. Büyükelçiler, memnuniyetle, beğeniyle, Haberal'a desteği için teşekkür ederek ayrıldı kampüsten. Cervantes Enstitüsü, Ankara'daki akademik ve kültürel faaliyetlerini Başkent Üniversitesi ile gerçekleştirecek. Başkent Üniversitesi'nin Ankara'daki yerleşkelerinde İspanyolca dil ve kültür kursları verilecek. İspanyolca dil diploması olan DELE sınavları da Başkent Üniversitesi'nde yapılacak.