Atina Akademisi Tarihinde İlk Kez Bir Yabancıya Prof. Dr. Mehmet Haberala Yüksek Şeref Ödülü Verecek

Ay yıldızlı Türk Bayrağı bu kez Komşu'da dalgalandı, gururla. Prof. Dr. Mehmet Haberal, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881 yılında dünyaya geldiği Selanik'teydi. Panhelenik Transplantasyon Kongresi'nin onur konuğuydu. Ve önemli bir ödüle layık görüldü. Dünyanın en büyük akademilerinden biri olan Atina Akademisi'nin yüksek şeref ödülü Prof. Dr. Mehmet Haberal'a verilecek. 

Bu ödül, ilk kez Yunan olmayan bir yabancıya verilecek. Akademide oy birliğiyle alınan kararı Yunan Hükümeti de onaylayarak, Resmi gazetede yayımladı. Yurda dönen Haberal, "vatandaşlık görevimi yapıyorum" dedi. Bu başarısını da ülkesine atfetti. 

Ay yıldızlı Türk Bayrağı Yunanistan'da dalgalandı. Prof. Dr. Mehmet Haberal bu kez, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu topraklarda, Selanik'te temsil etti, ülkesini. 

Ve kuruluşu millattan önce 380'li yıllara dayanan, Sokrates gibi bir çok filozufun yetiştiği Atina Akademisi'nin yunan olmayan bir yabancıya verdiği ilk yüksek şeref ödülüne de Prof. Haberal layık görüldü.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu  ve Yunanistan Eğitim, Din işleri ve Spor Bakanı Kyriakos Pierrakakis'in onayladığı karar Yunan resmi gazetesinde de yayımlandı. 

Giderken başladı gurur anları. Haberal, Türk Hava yollarının 1881 numaralı uçuşuyla gitti Yunanistan'a. Panhelenik Transplantasyon Kongresi'nin onur konuğuydu. Komşu'da ilgiyle karşılandı. 

Yunanistan Sağlık Bakan Yardımcısı Marios Themistocleous'un da katıldığı kongrede, Pittsburg Strazl Enstitüsü'nden Prof. Dr. Andreas Tzakis takdim etti Haberal'ı. Atina Akademisi'nin kararını da duyurdu. 


Prof. Dr. Haberal, teşekkür etti. Türkiye'de ve bölgede organ nakli sürecini anlattı. Selanik'in Türkiye için önemine değindi. Büyük Önder Atatürk, arkadaşları ve aziz şehitlerimizi rahmetle, şükranla andı. Dünya Sağlık Örgütü Temsilcisi Dr. Stratos açılış seramonisinde yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Haberal'ın bu kongrede bulunmasının çok önemli olduğunu ve kendileri için gurur kaynağı olduğunu söyledi. Haberal'a teşekkür etti. 

Kongre Başkanı Prof. Dr. Tsoulfas da onur konuğuna teşekkür etti. Yurda dönen Haberal, Esenboğa Havaalanında Selanik temaslarını Kanal B'ye değerlendirdi. Her zaman olduğu gibi bu başarısını, yaşattığı gururu da ülkesine atfetti. 

Yunanistan temaslarında Haberal'a eşlik eden ve çektiği görüntüleri Kanal B ile paylaşan Başkent Üniversitesi Genel Koordinatörü Feyyaz Artukoğlu da izlenimlerini aktardı.

Gelecek yıl Türk-Yunan kardeşliğini de pekiştirecek olan önemli ödül dolayısıyla Başkent Üniversitesi yöneticileri ve akademisyenleri, Haberal'ı tebrik etti. 

Prof. Dr. Mehmet Haberal, "vatandaşlık görevimi yapıyorum" diyerek teşekkür etti.