Çanakkale Zaferi'nin 109. Yıldönümü. Prof. Dr. Mehmet Haberal Atatürk Anıtına Çelenk Bıraktı

109 yıl önce Ülkemizin bir karış toprağı için canını feda eden kahraman Türk askerleri, dünyaya Çanakkale'nin asla geçilmeyeceğini öğretti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizi minnetle anıyor, 18 Mart Çanakkale Zaferi'ni kutluyoruz.

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti temellerinin Çanakkale'de atıldığını her konuşmasında dile getiren Prof. Dr. Mehmet Haberal, akademisyenler ve öğrencilerle beraber, Atatürk Anıtına çelenk bırakarak andı Büyük Önder ve silah arkadaşlarını. Geleceğimizin teminatı gençlere de; "Tarihi bilmezsek geleceğe katkı sağlayamayız" diye seslendi. 18 Mart'ın önemini vurguladı. Dr. Haldun Solmaztürk de, "Zafer İradedir" konulu konferans verdi. 

Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki kahraman Türk askerleri, canını feda ederek ana vatan toprağını savundu. Düşman donanması 18 Mart 1915 tarihinde bozguna uğratıldı. Milli mücadelenin ilk kıvılcımı Çanakkale Deniz Zaferiyle ateşlendi. Bütün dünyaya Çanakkale'nin asla geçilmeyeceği gösterildi.

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 109. yılında Başkent Üniversitesi'nde tören düzenlendi. Prof. Dr. Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hakan Özkardeş, Dr. Haldun Solmaztürk, akademisyenler ve öğrencilerle beraber, Atatürk Anıtına çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Tören, Prof. Dr. İhsan Doğramacı Konferans Salonu'nda devam etti. 


Başkent Üniversitesi Kültür Müdürlüğü bünyesindeki kültür orkestrası öğrencileri Çanakkale türküsünü seslendirdi. Ellerinde mumlar ve çiçeklerle sahneye çıktılar. Duygusal anlar yaşattılar. Günün anlam ve önemine ait ilk konuşmayı Atatürk İlkeleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Gündüz yaptı. Daha sonra Rektör Vekili Prof. Dr. Özkardeş çıktı kürsüye.

Ve söz Prof. Dr. Mehmet Haberal'a aitti. Her konuşmasında dile getirdiği gibi;  "Türkiye Cumhuriyeti Devleti temellerinin Çanakkale'de atıldığını" vurguladı. Önce "Tarihini bilmeyen geleceğine katkı sağlayamaz" diyerek, gençlere seslendi Haberal; ardından da Türkiye Cumhuriyeti'nin her vatandaşına. Gelibolu Derneği Yüzüncü Yıl Koordinatörü ve Dış İlişkiler Danışmanı Dr. Haldun Solmaztürk de "Zafer İradedir" konulu konferans verdi. Mütevelli Heyet Başkanı Şakir Kaleli ile Rektör Vekili Prof. Dr. Özkardeş, Solmaztürk'e, Başkent Üniversitesi seramik Atölyelerinde üretilen özel bir hediyeyle teşekkür etti.