Türk askeri bölgeye girdi

Türk askeri bölgeye girdi

Türk Silahlı Kuvvetlerinden bordo ve mavi bereliler, Suriye'ye girdi... Mehmetçik, Idlib bölgesinde sevinçle karşılandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve komutanlar, sınır bölgesindeki birliklerde incelemelerde bulundu...

Türkiye, Rusya ve İran arasında varılan mutabakat kapsamında çatışmasızlık bölgesi ilan edilen Suriye’nin İdlib kentindeki askeri hareketlilik sürüyor.

Bölgedeki keşif faaliyetleri kapsamında özel kuvvetler mensubu askerler ile zırhlı araçlar, İdlib bölgesine girdi..

Türk askeri bölgede sevinçle karşılandı...

Operasyonda 30 zırhlı araç ve 100’ü aşkın asker yer aldı... Uzmanlar, İdlib’e intikalin önümüzdeki günlerde de devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Öte yandan 15 tank, Oğulpınar Karakolu ile sınıra örülen duvar arasına konuşlandırıldı.

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, bölgede gözlem noktaları oluşturulmaya başlandığı, Türk askerinin İdlib'de ateşkesin tesis, gözetim ve devamını sağlamayı amaçladığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da Suriye sınırına gitti; Reyhanlı'daki hudut karakolunda incelemelerde bulundu...

Orgeneral Akar daha sonra Cilvegözü Sınır Kapısına giderek bölgedeki askerleri denetledi...

Irak'ta ise gerginlik sürüyor...

Kerkük'ün Tisin bölgesinde bulunan Dava Partisi binasına, otomobildeki bir kişi tarafından bombalı saldırı gerçekleştirildi.

Bu saldırıdan kısa süre sonra başka bir araçla parti binasına gelen kişi, bölgede güvenliği sağlayan Türkmen Haşdi Şabi askerlerine makineli tüfeklerle ateş açtı.

Saldırıda ölen yada yaralanan olmadı... Kaçan saldırganın ise yaralı olarak yakalandığı öne sürüldü.

Bu arada, Washington ile Tahran arasındaki gerginlik başka bir aşamaya sıçradı...

Amerika Birleşik Devletleri, Suriye'de rejim güçlerini destekleyen İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütü listesine aldı... İran'ın tepkisi ağır oldu...

Tahran'dan yapılan açıklamada, Amerikan yönetiminin kararının "savaş ilanı" anlamına geleceği kaydedildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz