Hamas ve Fetih hareketinden uzlaşı açıklaması

Hamas ve Fetih hareketinden uzlaşı açıklaması

Mısır'ın başkenti Kahire'de, Filistin’deki bölünmüşlüğü bitirmek için Hamas ve Fetih heyetleri arasında varılan "uzlaşı anlaşmasının" detayları belli oldu. Anlaşmaya göre, Gazze'nin idaresi 1 Aralık'a kadar Birlik Hükümeti'ne devredilecek.

Mısır'ın arabuluculuğunda gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda, Hamas ve Fetih, Gazze'nin idaresini en geç 1 Aralık'a kadar Birlik Hükümeti'ne devretme konusunda uzlaşı anlaşması imzaladı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Fetih hareketi lideri Azzem el Ahmet, Filistin’in rüyasını gerçekleştirmek ve Kudüs’ün başkent olduğu bağımsız Filistin devleti kurulması için bütün tarafların işgal kuvvetlerine karşı birlik olacağını söyledi.

1 Aralık'a kadar Mısır ile Gazze arasında Filistin başkanlık muhafız güçlerinin yer alacağını ifade eden Ahmet, bütün maddelerin belirtilen zaman içinde uygulanacağını dile getirdi.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Aruri de, “Gelecek günlerde bu anlaşmanın tamamen uygulandığını göreceksiniz. Uzlaşma anlaşmasının başarılı olması için bütün gücümüzle çalışacağız." dedi.

Ayrıca Aralık ayının ilk haftasında Hamas ve Fetih hareketleri, Kahire'de bir araya gelerek anlaşılan konularda ne kadar yol alındığını değerlendirecek.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz