Mevsimsel depresyona dikkat

Mevsimsel depresyona dikkat

Yaz bitti; sonbahar yüzünü gösterdi....Mevsim geçişlerinde depresyonun ciddi oranda arttığını söyleyen uzmanlar ise uyarıyor...Yemek ve uyku düzeniniz bozulduysa; enerji kaybı hissediyorsanız, doktorunuza başvurun...

Yaz sezonu bitti;hava sıcaklığı hissedilir derecede düşmeye başladı. Yağışlarla birlikte Sonbahar da yüzünü gösterdi.

"SONBAHARA GİRMİŞ BULUNUYORUZ. HAVALAR SOĞUYOR.SICAKLIK AZALIYOR. VÜCUDUMUZUN DENGESİ DEĞİŞİYOR. BU RUH SAĞLIĞIMIZI ETKİLİYOR."

Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi Psikoloji Bilim dalından uzman psikolog Didem Üngör Dörtkol,mevsim geçişlerinde depresyonda ciddi oranda artış gözlendiğine dikkati çekiyor.

"BELİRTİLERİN ŞİDDETLENMESİ VE UZUN SÜRELİ OLMASI MEVSİMSEL DEPRESYONUN BAŞLAMASINDA ETKİLİ OLUYOR."

Uzmanlar uyarıyıor; Yemek ve uyku düzeniniz bozulduysa; enerji kaybı ve duygusal değişklikler hissediyorsanız, doktorunuza başvurun

"DUYGUSAL,DAVRANIŞSAL DEĞİŞİKLİKLER OLUYOR. KİŞİLER İNTİHARA KADAR GİDEBİLECEK OLUMSUZ DÜŞÜNCELERE KAPILABİLİYOR. HAFIZA BELLEK KAYIPLARIYLA İLGİLİ SORUNLAR YAŞIYORLAR. YEME BOZUKLUKLARI OLUYOR.KİMİ DAHA FAZLA YEMEYE BAŞLIYOR.KİMİ İNSAN KENDİNİ YEME ALIŞKANLIĞINI SONLANDIRIYOR.UYKU BOZUKLUKLARI OLUYOR."

Psikolog Dörtkol; Depresyonun mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğunun da altını çiziyor.

"DEPRESYON CİDDİ BİR RAHATSIZLIK. RUHSAL GRİP OLARAK ADLANDIRILMAYA BAŞLANDI.TEDAVİ EDİLMESİ GEREKEN BİR RAHATSIZLIK. İLERİ EVRELERDE ÇEŞİTLİ HASTALIKLARLA EŞLİK EDEBİLİR.BUNLAR KAYGI BOZUKLUKLARI,ALKOL MADDE BAĞIMLILIKLARI OLABİLİR. BUNLAR ÇOK RİSKLİ. HEM İLAÇ KULLANIMI HEM DE PSİKOTERAPİ İLE ÜSTESİNDEN GELMEK MÜMKÜN. "

Vatandaşlar ise mevsimsel depresyonun yanı sıra, büyükşehirlerdeki yaşam koşullarının da stresi arttırdığını ifade ediyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz