Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez bankası faizde değişikliğe gitmedi...Kararın ardından Dolar 3 lira 46 kuruşun; Avro da 4 lira 11 kuruşun altına geriledi...Şimdi piyasaların gözü, Amerika Merkez Bankası FED'in açıklayacağı faiz kararına çevrildi...

Merkez Bankası Faizde değişikliğe gitmedi...Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8'de, gecelik marjinal fonlama oranı yüzde 9,25'te, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 7,25'te ve geç likidite penceresi borç verme faiz oranı da yüzde 12,25'te sabit tutuldu.

"FAİZ ARTTIRILMAMA KARARI BEKLENİYORDU. ENFLASYON VERİLERİ NEDENİYLE ARTTIRILMAMASINA KARAR VERİLMİŞTİ."

Kararın ardından Dolar 3 lira 46 kuruşun; Avro da 4 lira 11 kuruşun altına geriledi.Peki kısa vadede dolar'da sert hareketler yaşanabilir mi?

"KISA VADEDE BÜYÜK DEĞİŞİKLİK BEKLEMİYORUM.TABİİ DIŞ ETKENLER NASIL DEVAM EDER BİLEMİYORUM. GENEL PİYASA OYNAMALARI İÇİNDE BİR DURUM OLABİLİR."

Uzmanlara göre Euro'da ise önümüzdeki dönem için ibre, artış yönünde...

"EURONUN GÜÇLÜ BİR BİRİM OLDUĞU HEM DE OLMASI GEREKEN YERDE OLMADIĞI YÖNÜNDE AÇIKLAMALAR YAPILIYOR.AB MALİ DESTEK PROGRAMINI SONLANDIRACAK MI SONLANDIRMAYACAK MI BU EURONUN GELECEĞİNİ GÖSTERECEK AMA BENİM BEKLENTİM EURONUN GÜÇLÜ DEVAM EDECEĞİ YÖNÜNDE."

Amerika Merkez Bankası FED'in açıklayacağı faiz kararına da vurgu yapan Piyasa uzmanları ;"bu karar küresel piyasalarda doların durumunu ciddi oranda etkileyecek" diyor.

"FED AMERİKAN ENFLASYON KARARLARI DOĞRULTUSUNDA FAİZ ARTTIRIM KARARI VERMEZSE GELİŞMEKTE OLAN PAZARLARDAKİ LİKİDİTE BİRAZ DAHA DEVAM EDER.TÜRKİYE YABANCI YATIRIM AÇISINDAN ELVERİŞLİ BİR ÜLKE OLARAK ÖN PLANA ÇIKIYOR.FAİZ ARTTIRMAZSA DOLARIN DEĞER KAYBETMESİ MÜMKÜN. DOLARDA TL YE GÖRE DEGER KAYBETME DURUMU OLABİLİR."

Altın ise yatay bir seyir izliyor...Kapalıçarşı'da gram altın 147 Liradan işlem görüyor..Bora ise 108 bin puanın hemen üzerinde

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz