Tarım ÜFE'de Ağustos'ta düşüş

Tarım ÜFE'de Ağustos'ta düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu ağustos ayına ilişkin Tarım Üretici Fiyat Endeksi verilerini açıkladı.Tarım Üfe Ağustos'ta, bir önceki aya göre yüzde 0,63 azaldı.

Tarım ürünleri üretici fiyatları ağustosta düşüş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Tarım Üfe ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,63 azaldı. 148,63 değerini aldan Tarım ÜFE geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 10,53 artış gösterdi, 12 aylık ortalamalara göre ise yüzde 8,51 arttı.

Ormancılık ürünlerinde bir önceki aya göre yüzde 1,58 artış görülürken, tarım ve avcılık ürünlerinde yüzde 0,68, balıkçılıkta yüzde 1,14 düşüş kaydedildi.
Ana gruplarda, bir önceki aya göre değişim, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 1,98 artış, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 0,46 ve çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 4,78 azalış olarak gerçekleşti.

Sebzeler grubu da bir önceki aya kıyas ile yüzde 1,03 azaldı.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar verilere ilişkin yaptığı açıklamada, tarımda üretici enflasyonunun, tüketici fiyatlarındaki artışların altında kaldığını belirterek, tarladan markete fiyatlar bazı ürünlerde 4-5'e katlanıyor ise bunda hem çiftçi hem de tüketici kaybediyor ve mağdur oluyor ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz