Meclise 156 kişilik bir "icapçı" ekibi

Meclise 156 kişilik bir "icapçı" ekibi

TBMM’de Darbe girişimi gecesi bazı odalarla sığınakların anahtarları bulunamamıştı.Meclis başkanlığı bu sorunu çözmek için harekete geçti..Bu kapsamda acil durumlar için çilingirinden ışıkçısına, güvenlik elemanına kadar 156 kişilik bir “icapçı” ekibi oluşturuldu

TBMM yeni dönemde güvenlik önlemlerini arttırıyor. 15 Temmuz gecesi Meclis’te bazı odaların ve sığınağın anahtarının bulunamaması gibi sorunlarla karşılaşılaşılmıştı...

Benzeri bir durumla karşılaşılmaması için nasıl bir hareket planı izleneceği üzerinde duruldu ve yeni önlemler alındı... Meclis’te, her gece belli alanlarda nöbetçi bulundurulacak.

Meclis’te çilingirinden ışıkçısına, güvenlik elemanına kadar 156 kişiden oluşan bir ekibin, evlerinde her an göreve çağrılma durumuna karşı hazır bekletilecek..
Devlet memurluğu sisteminde “icapçı” denilen bu uygulama ile Meclis’teki nöbetçi sayısının üzerinde bir ekip de her an görev yerine ulaşabilecek şekilde hazır tutulacak...
Bu ekip icapçı oldukları süre içinde Ankara dışına çıkışları yasak olacak.

Ana binadaki anahtarlar, personelin odaları terk etmesinin ardından polise bırakılIıyordu..Ancak polislerin odalara girme yetkisi yok..Anahtarların güvenliğinin sağlanması için kamera ile izlenen bir dolapta saklanacak..

Anahtarların bir kopyaları itfaiye biriminde bulundurulacak...Böylece acil müdahale gereken durumlarda sadece itfaiyenin odaları açabilecek.

Güvenlik önlemleri kapsamında Meclis’e giriş izni bulunanlara verilen toplam 16 bin “geçici” giriş kartı da iptal edildi..
Yeni sistemde geçici giriş kartı alanların sayısı 16 binden yaklaşık bine indirildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz