BMGK'dan Arakan çağrısı

BMGK'dan Arakan çağrısı

Arakan'da haftalardır süren insanlık dramının sona ermesi için uluslararası toplum devrede... Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Myanmar hükümetine şiddete derhal son verme çağrısı yaptı. Bu çağrı, konseyin 9 yıldır ilk kez ortak uzlaşıya vardığı açıklama oldu. Nobel ödülü sahiplerinin de aralarında bulunduğu 30 isim, toplantı öncesi başkan ve üye devletlere, "Arakan'a müdahale" çağrısında bulunmuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Arakan gündemi ile gerçekleştirdiği oturumda Myanmar hükümetine çağrı yaparak, derhal eyaletteki şiddeti sonlandıracak adımın atılmasını talep etti.

9 yılda ilk kez Myanmar konusunda ortak bir açıklama üzerinde uzlaşan kurul, aşırı şiddet nedeniyle kaygı duyulduğu belirtilen açıklamasında, bölgeye insani yardım ulaştırılabilmesinin yolunun açılmasını talep etti.

Arakan'daki insani durumu "korkunç" olarak değerlendiren Genel Sekreter Antonio Guterres, bölgeden kaçan halka dikkati çekerek, yaşananları etnik temizlik olarak nitelendirdi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF ise 25 Ağustos'tan bu yana Myanmar’daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 400 bine yaklaştığını, bunların 220 binini çocukların oluşturduğunu açıkladı.

Toplantı öncesi Nobel ödülü sahibi 12 kişi ile aralarında siyasetçi ve sanatçıların da bulunduğu 18 kişi, konsey başkanı ve üye devletlere açık mektup göndererek, insani krize müdahale edilmesini istemişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz