Trump'tan Kuzey Kore'ye nihai yaptırım tehdidi

Trump'tan Kuzey Kore'ye nihai yaptırım tehdidi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde alınan Kuzey Kore'ye yaptırım kararı, Amerikan Başkanı Donald Trump'ı tatmin etmedi. "Nihai yaptırım" tehididinde bulunan Trump'a Pyongyang, Amerika Birleşik Devletleri’ne tarihindeki en büyük acıyı çektirecekleri sözü ile yanıt verdi...

Washington ile Pyongyang arasındaki gerilimin şiddeti hiç düşmüyor...

Amerikan Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde, Kuzey Kore hakkında alınan ekonomik yaptırım kararının yetersiz olduğunu öne sürdü. Oylamada Rusya ve Çin’in desteğini alabilmek için kararın yumuşatılmasından hayal kırıklığı duyduğunu belirten Trump, Kuzey Kore’yi “nihai yaptırımlar” konusunda uyardı.

Yaptırım kararı Kuzey Kore'nin tepkisi ile karşılaştı. Pyongyang'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, Washington'ın siyasi, ekonomik ve askeri çatışmayı seçtiğini ve alınacak tedbirler ile tarihinde hiç olmadığı kadar büyük acı çekeceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’ye yönelik yaptırım kararını oybirliği ile kabul etmişti. Kararda Kuzey Kore’nin rafine petrol satışına yılda 2 milyon varil sınırlaması, doğalgaz ve tekstil ihracatına ise ambargo getirilmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz