Alman sözcü: "Merkel, silah satışının durdurulmasına karşı"

Alman sözcü: "Merkel, silah satışının durdurulmasına karşı"

Almanya ile Türkiye arasında son günlerde sular durulmuyor... Son olarak Almanya'dan bir açıklama geldi... Alman hükümet sözcüsü, Almanya Başbakanı Merkel'in silah satışının tamamen durdurulmasına karşı olduğunu söyledi...

Almanya'dan, Türkiye'ye silah satışının durdurulması ile ilgili yeni bir açıklama geldi...

Alman Hükümet Sözcüsü, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye’ye silah ihracatının genel olarak durdurulmasına karşı olduğunu söyledi.

sözcü, Türkiye’nin NATO’da partner olduğunu, birlikte IŞİD’e karşı savaştıklarını belirterek, "Türk hükümetiyle var olan zorluklara rağmen güvenlik konularında bizim için önemli bir partnerdir" dedi.

Almanya’nın Türkiye politikasına yeni yön vermesinin ardından, bu iki ay içinde Türkiye’ye 270 bin avro değerinde silah satışının gerçekleştirildiğini ifade eden Sözcü, bunun geçen yıl 80 milyon avro değerinde olduğunu aktardı.

Türkiye'ye yapılan silah ihracatının önemli ölçüde azaltıldığını belirten Sözcü, Alman hükümetinin uzun süredir var olan anlaşmalar temelindeki veya NATO partnerlerinin iş birliği kapsamındaki satışları sürdürdüğünü söyledi.

Almanya Dışişleri ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın S-400 füze savunma sistemlerine ilişkin sözleşmenin imzaladığını belirttiği açıklamasını ciddiye almadıklarını söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz