Tuğluk’un annesinin cenazesini gömdürmediler

Tuğluk’un annesinin cenazesini gömdürmediler

Tutuklu HDP Milletvekili Aysel Tuğluk'un annesinin cenaze töreninde yaşanan gerginlik, siyasetin de önemli gündemlerinden biri oldu.. Defin sırasında mezarlık etrafında toplanan bir grup, cenazenin toprağa verilmesine tepki gösterdi. Olaylar üzerine Hatun Tuğluk'un cenazesi defnedildiği mezardan çıkarılıp tekrar törenin düzenlendiği cemevine götürüldü. Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırıyla ilgili soruşturma başlattı; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gözaltılar olduğunu söyledi. Yaşananlara, Cumhurbaşkanlığı, hükümet ve muhalefet sert tepki gösterdi.

Tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un, Ankara’da vefat eden annesi Hatun Tuğluk’un cenazesi bir grubun müdahalesine sahne oldu.

Mezarlıkta slogan atan grup, daha sonra cenaze törenine katılanlara saldırmak istedi. Polis ekipleri araya girerek olayların büyümesini engelledi ancak grubun portestosu bitmedi.. Müdahalenin uzun süre devam etmesi üzerine mezar açılarak cenaze çıkarıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ankara Valisi Ercan Topaca da olayları yatıştırmak için İncek Mezarlığı'na gitti. Cezaevinden özel izinle çıkan Tuğluk, cenazeyi DÜN sabah saatlerinde Tunceli’ye götürdü.

Yaşanan olayın ardından Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırıyla ilgili soruşturma başlattı... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, mezarlıkta yaptığı incelemenni ardından olayı değerlendirdi; gözaltılar olduğunu söyledi.

"DEFİN İŞLEMİNİN HEMEN ARDINDAN GELEN BU OLAYLAR BİZİ ÜZMÜŞTÜR. GEREKLİ İDARİ VE ADLİ TAHKİKATLAR DA BAŞLATILDI VE DÜN İTİBARİYLE GÖZALTILAR DA OLDU "

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da, cenaze töreninde yaşananlarla ilgili konuştu; "Bu tür davranışlar inancımızla bağdaşmaz" dedi.

"CENAZENİN MEZARLIKTAN ÇIKARILMASI 20-25 KENDİNİ BİLMEZ KİŞİ TARAFINDAN YAPILMIŞ BİR İŞ DEĞİLDİR. BUNLARI SAVUNMAK İÇİN SÖYLEMİYORUM AMA KAMUOYUNDA SANKİ BÖYLE BİR ALGI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR. BİZİM İNANCIMIZA GÖRE NSANLARIN ÖLÜMÜNDEN SONRA DEFNEDİLECEĞİ YERLERDE YAPILMASI GEREKENLER BELLİDİR. ONUN DIŞINDAKİ ŞEYLER BİZİM İNANCIMIZIN DA DOĞRU GÖRMEDİĞİ ŞEYLERDİR. BÖYLESİ SAYGISIZ DAVRANIŞLARDAN UZAK DURMAK LAZIM. "

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, yaşananları “İnsanlık dışı" olarak yorumladı; olayın sorumlusunun hükümet olduğunu söyledi.. "En büyük tepkiyi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vermesi lazım. Defnedilen bir kişinin defnedildiği yerden tepkiler üzerine alınıp başka bir yere götürülmesi olayının bir başka örneğine tarihte ne tanık olduk ne duyduk" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada olayın “sataşma” diye nitelenmesini de, “Valilik hükümetin talimatı üzerine açıklama yapan bir makam. Olayın, kamuoyunun belleğinde sıradan ve rutin biçimde yer alması için yaptırmışlar" sözleriyle yorumladı.

Chp grupbaşkanvekili levent Gök'ten de tepki vardı..

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan da, olayla ilgili açıklama geldi.

"CUMHURBAŞKANLIĞI ADINA BU HADİSEYİ EN NET ŞEKİLDE KINADIĞIMIZI İFADE ETMEK İSTERİM. BU GAYRİİNSANİ TUTUMU KABULLENMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR. BU, BİZİM İNANÇ DEĞERLERİMİZLE, KÜLTÜR VE MEDENİYET DEĞERLERİMİZLE ASLA BAĞDAŞMAYAN BİR TUTUMDUR, ÇİRKİN BİR YAKLAŞIMDIR. ÖLÜYE SAYGI BİZİM İNANCIMIZIN, MEDENİYETİMİZİN EN TEMEL UNSURLARINDAN BİR TANESİDİR. BİR CENAZE TÖRENİNDE BU TÜR HADİSELERİN YAŞANMASINI TELİN ETTİĞİMİZİ İFADE ETMEK İSTERİM."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz