Washıngton'dan S-400 açıklaması

Washıngton'dan S-400 açıklaması

Ankara ile Moskova'nın S-400 hava savunma sistemi konusunda uzlaşması, Washington ve NATO'da şaşkınlık yarattı. Sistemin NATO programları ile uyumlu olmadığını öne süren Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’ye füze savunma sistemlerinin sevkiyatını hızlandırdı. NATO ise Türkiye'nin anlaşma konusunda kendilerini bilgilendirmediğini öne sürdü.

Washington, Ankara ile Moskova arasındaki S-400 füze hava savunma sistemi anlaşmasına tepki gösterdi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, NATO üyesi ülkelerin, sistemleriyle uyumlu askeri malzeme kullanmaları gerektiğine işaret etti. S-400'lerin standartlara uymadığı eleştirisinde bulundu.

Türkiye'nin sistem için kapora vermesi sonrası Amerikan Savunma Bakanlığı da harekete geçti. Pentagon, Ankara ile Washington arasında varılan anlaşma kapsamında Türkiye’ye füze savunma sistemlerinin sevkiyatını hızlandırma kararı aldı.

Anlaşmaya Amerika Birleşik Devletleri'nin ardından NATO da tepki gösterdi. Hiç bir üye ülkenin S-400 kullanmadığına dikkat çeken NATO, anlaşmanın detayları konusunda bilgilendirilmediklerini söyledi.

S-400 savunma sistemi ile ilgili Türkiye'ye Fransa'dan ise destek geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Espagne, "Türkiye'nin bu askeri ekipmanları alması bağımsız bir seçimdir ve NATO ülkelerinin üzerinde yorum yapacağı bir durum değildir" dedi.

Espagne, NATO'daki müttefiklerinin, bölgesindeki güvenlik tehditleri ile mücadelesinde Türkiye'yi güçlü bir şekilde desteklediğini de belirtti.

S-400'ler her türlü hava aracının yanı sıra hem seyir hem de balistik füzeleri imha etme kapasitesine sahip. 30 kilometre yükseğe çıkabilen füzelerin azami menzili 400 kilometre.

En fazla 3 bin 500 kilometre uzaklığa fırlatılabilen füzeler her hedefe iki füze kilitleyerek, eşzamanlı 80 hedefi vurabiliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz