İçişleri Bakanlığından 'Şehit Cenazeleri' talimatı

İçişleri Bakanlığından 'Şehit Cenazeleri' talimatı

İçişleri Bakanlığı, şehit cenaze törenlerine yeni bir düzenleme getirdi... Şehit cenazelerinde saygı yürüyüşünün Chopin'in Cenaze Marşı yerine Itri'nin "Segah Tekbiri" ile yapılması konusunda 81 il valiliğine yazı gönderildi... Törenlerde borazanla işaret verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlanması istendi.

Bundan böyle şehit cenazelerinde Chopin'in Cenaze Marşı duyulmayacak... İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine yazı gönderdi; saygı yürüyüşünün Itri'nin "Segah Tekbiri" ile yapılması talimatını verdi..

Şehitlerle ilgili törenlerin milli ve manevi değerlere, medeniyet köklerine uygunluğuna dikkat çekildi. "Şehitlerin, gazilerin ve kahramanlıkları ile iftihar edilenlerin" törenlerinin de ayrıcalıklı olduğu vurgulandı. 81 il valiliğine göndeirlen yazıda, törenlerde borazanla işaret verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlanması istendi.

Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları için de aynı tören kurallarının uygulanacağı vurgulandı.

Itri'nin 'Segah Tekbiri, ilk kez 29 Ağustos 2017'de Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç'in cenazesinde saygı yürüyüşü sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu tarafından icra edilmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz