24. uluslararası Adana film festivali başlıyor

24. uluslararası Adana film festivali başlıyor

24. Uluslararası Adana Film Festivali için geri sayım başladı... Birçok ilke imza atılacak olan festivalde büyük ödüllere Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması kategorisi de eklendi.. 25 Eylül'de başlayacak festival 1 Ekim'de sona erecek....

Türkiye'nin klasikleri arasında yer alan Uluslararası Adana Film Festivali. 24'nücü kez gerçekleştirilecek...

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü bu yıl ilklere imza atılacak festival ile ilgili bilgi verdi...

HÜSEYİN SÖZLÜ (ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANI): "VİZYON SAHİBİ YÖMETMEN ÖDÜLÜ VERMEYE BAŞLAYACAK. BU ÖDÜL İLE ÜLKEMİZDE VE DÜNYA DA HAKETTİĞİ DEĞERİ GÖREMEYEN YÖNETMENLER VE SŞNEMACILARIN KEŞFEDİLMESİNİ AMAÇLIYORUZ."

Ulusal uzun Metrajlı Film, Uluslararası Kısa Film, Öğrenci Filmleri ve Adana Kısa Film kategorilerine Uluslararası Uzun Metrajlı Film kategorisi de eklendi. Festivalin bu yılki Onur Ödülleri Temel Gürsü, Hümeyra Sami Şekeroğlu, Şemsi İnkaya ve Arif Keskiner'e verilecek.

9 salonda 850 gösterimin yapılacağı festivalde 180 film izlenecek. Fatih Akın'ın İn The Fade,Lucrecia Martel'in son filmi Zaman, Aydın Orak'ın Yaşar Kemal Efsanesi, Stephan Frears'ın Victoria ile Abdül filmlerinin Türkiye prömiyeri de yapılacak.

Panel, söyleşi, konser,sergi gibi sanatın çeşitli dallarıyla ilgili aktiviteler de ilk kez oluşturlan Sinema, Kültür ve Sanat Kasabası'nda yapılacak... Üniversitelerin Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümünde eğitim gören öğrenciler de bu kasabada atölye çalışmaları yapacak.

NAMIK BİÇER( FESTİVAL ORGANİZASYON ŞİRKETİ TEMSİLCİSİ): "ŞU ANA KADAR 14 ÜNİVERSİTE KONFİRME OLDU. TAHMİNİM OTUZUN ÜZERİNDE TÜRKİYE'DEKİ ÜNİVERSİTELER GELECEK SİNEMA BÖLÜMLERİNİ TANITACAKLAR. "

Geleneksel Sevgi Korteji,Sinema Ve Kültür Sanat Kasabası'nda Türk Sineması'na Ömür Verenler Farkındalık Anıtı'nın açılışı, Sanat Ateşi Meşalesi yakılması ve Atatürk Caddesi girişinde Yıldızlar Kaldırımı açılışı festival kapsamında yer alan etkinler olacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz