Bakan'dan deprem uyarısı

Bakan'dan deprem uyarısı

İstanbul'da, 15 yıl içinde büyük bir deprem beklendiğini vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 600 bin binanın riskli olduğunu açıkladı..."Bu sayı çok daha fazla" diyen Mimarlar Odası yetkililerine göre ise, "hazırlık bugünkü yöntemlerle devam ederse, büyük kayıplar yaşanacak"...

İstanbul'da beklenen büyük depremle ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 600 BİN binanın riskli olduğunu söyledi.

"İSTANBUL İÇİN DEPREM GERÇEĞİ VAR. HOCALARIMIZIN BİRÇOĞU 15 YIL İÇİNDE OLACAK DİYOR. 600 BİN BAĞIMSIZ YAPI RİSKLİ GÖRÜNÜYOR."

Ancak Mimarlar Odası yetkilileri, riskli bina sayısının çok daha fazla olduğuna dikkat çekiyor ve kentsel dönüşümün amacına uygun devam etmediğini öne sürüyor

"SAYI KESİNLİKLE DAHA FAZLA KENTSEL DÖNÜŞÜM POLİTİKALARININ YENİDEN ELE ALINMASI,GÖZDEN GEÇİRİLMESİ VE DENETLENMESİ GEREKİR."

TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, binaların yeteri kadar denetlenmediğinin de altını çiziyor.

"YAPI DENETİMİ YAPILDIĞI FARZ EDİLİYOR OYSA ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞININ YAPTIĞI ÇALIŞMALARDAN GÖRDÜĞÜMÜZ ŞEKLİYLE YAPI DENETİMİ ÇÖKMÜŞTÜR. GERÇEK ANLAMDA YAPI DENETİMİ SAĞLANAMIYOR. BU KOŞULLARDA BİNALARIN GÜVENLİ DEPREME DAYANIKLI OLDUĞU SÖYLENEMEZ."

Muhcu "hazırlık bugünkü yöntemlerle devam ederse, büyük kayıplar yaşanacak" diyor...

"KONUYU SADECE DEPREM OLARAK ELE ALMAMAK AFETLERE KARŞI ÖNLEM OLARAK ELE ALMAK GEREKİR. BUGÜNKÜ YÖNTEMLERLE DEVAM EDERSEK ÇOK DAHA BÜYÜK KAYIPLARLA YÜZLEŞİLECEK. HER YAĞMUR YAĞDIĞINDA RÜZGAR ESTİĞİNDE BİZ KAYIPLARLA KARŞILAŞABİLECEĞİZ. ORTA BÜYÜKLÜKTE DEPREMLERDE BİLE CAN VE MAL KAYIPLARIYLA KARŞILAŞABİLİRİZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz