Astana görüşmeleri başlıyor

Astana görüşmeleri başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de çözüm için bile olsa, Beşar Esad ile görüşmeye kapıları kapattı... Irak meclisi ise bölgesel yönetimin 25 Eylül'de gerçekleştireceği "bağımsızlık referandumunu" reddetti... Bölgedeki yasadışı örgütlerden 10 komutan Suriye ordusuna katılırken, IŞİD'li teröristlerin aileleri Irak'ta kamplarda tutulmaya başlandı.

Suriye'de kalıcı barış için taraflar bir kez daha Kazakistan'ın başkenti Astana'da biraraya geliyor...

14-15 Eylül'de gerçekleştirilecek zirveye silahlı muhaliflerin temsilcileri de katılacak.

Olumlu yönde bir adım atılması beklenen görüşmeler öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye Devlet Başkanı Esad ile bir görüşme gerçekleştirdiği iddia edilmişti... Ancak Erdoğan "Ben Esad ile görüşmedim, görüşmeye de niyetim yok" sözleri ile iddiayı yalanladı.

Bölgede yakından takip edilen bir diğer konu da Irak'taki bölgesel yönetimin 25 Eylül'de gerçekleştireceği bağımsızlık referandumu. Irak meclisi, yaptığı oylamada alınan kararı tanımayacaklarını belirterek, referandumu reddetti.

Suriye'de süren harekatlarda kritik yer değiştirmeler de yaşanıyor. Bölgedeki yasa dışı silahlı örgütlerin 10 saha komutanı Suriye ordusu tarafına geçti.

Operasyonlar sonucu ciddi güç kaybeden IŞİD'li teröristlerin eş ve çocukları ise Irak'ta kamplarda tutulmaya başlandı.

Türkiye dahil 13 farklı ülke vatandaşlarının bulunduğu kampta kalanlar, Irak ordusundan geri alınan Tel Afer'den kaçmıştı. Kampa yardım sağlayan Norveç Mülteci Konseyi, barınanların "fiilen gözetim altında" olduklarını duyurdu.

Kamptakiler arasında Tacikistan, Azerbaycan, Rusya, Almanya ve Fransa vatandaşları da var. Söz konusu kişilerin büyük olasılıkla ülkelerine iade edilmesi bekleniyor...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz