"Rusya'dan domates izni Ekim'de çıkacak" iddiası

"Rusya'dan domates izni Ekim'de çıkacak" iddiası

Rus jetinin düşürülmesi sonrası Türk domatesine getirilen ambargonun Ekim ayında kalkacağı öne sürüldü... Türkiye ve Rusya tarım bakanlığı yetkililerinin bu hafta konuyu görüşmesi bekleniyor...

Moskova tarafından ambargo uygulanan Türk domatesinin iki ülke arasındaki geleceğinin bu hafta belli olması bekleniyor.

Rus medyası, iki ülkenin tarım bakanlıkları yetkililerinin bu hafta Türk domatesleri üzerindeki ambargonun kaldırılmasına ilişkin görüşmeler gerçekleştireceğini öne sürdü.

Rusya Tarım Bakanlığı ve Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor’un Türkiye’den domates ithalatını kısmen yeniden başlatmayı değerlendirdiği belirtiliyor. İddiaya göre, izin deneme amaçlı ve geçici olacak. Ancak yerel üreticilerle rekabeti önlemek için sevkiyatlar mayıs-ekim döneminde gerçekleşecek.

Domateslerin, Rosselhoznadzor’un onay verdiği birkaç Türk şirketinden sağlanacağı belirtilirken, taraflar arasında domates alımına ne zaman ve ne şekilde izin verilmesi gerektiği yönünde bir fikir birliği olmadığına dikkat çekiliyor.

Deneme amaçlı yeniden başlatılacak ithalat kapsamında Türkiye’den 2018 yazına kadar 100 ila 300 ton domates alınmasının beklendiği kaydediliyor.

Domates, Rusya’nın, Türk F-16’larının Kasım 2015’te bir Rus uçağını düşürmesi nedeniyle Türkiye’den alımını durdurduğu tarım ürünlerinden biri.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz