Gözler MB'nin faiz kararında

Gözler MB'nin faiz kararında

Gözler Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararına çevrildi... Piyasalar, faizlerde değişiklik beklemiyor... Merkez Bankası ise doların yıl sonunda yükselişini kaybedeceği görüşünde. Eylül ayı anketinde döviz kuru beklentisi 3,72'den, 3,63'e geriledi.

Büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından gözler; Merkez Bankası'nın 14 Eylül’deki Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası açıklayacağı faiz kararına çevrildi...

Piyasalar faizlerde bir değişiklik beklemiyor ancak; kurul notlarında, önemli ve öncekilerden farklı bir söylem olup olmadığı takip ediliyor.

Kurumlar Eylül'de kısa vadeli faizlerin sabit tutulacağını tahmin ediyor. Hali hazırda politika faizi yüzde 8, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizi yüzde 7.25, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi de yüzde 9.25 seviyesinde.

Merkez Bankası'nın Eylül ayı beklenti anketinde de dolar tahminlerinde önemli değişikliğe gidildi. Buna göre; yıl sonu döviz kuru beklentisi 3,72'den, 3,63'e çekildi.

2017 yılı Eylül ayı tüketici enflasyonu beklentisi bir önceki anket dönemine göre değişmeyerek yüzde 0,57'De kaldı. Ekim ayı TÜFE beklentisi aynı anket dönemlerinde yüzde 1,17 ve yüzde 1,22 oldu. Kasım ayı TÜFE beklentisi ise yüzde 0,50 olarak gerçekleşti.

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla 2017 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 4,4 iken, bu anket döneminde yüzde 4,6'ya yükseldi. 2018 yılı büyüme beklentisi ise aynı anket dönemlerinde değişmeyerek yüzde 4,0 olarak gerçekleşti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz