CHP'den Danıştay başkanı Güngör hakkında başvuru

CHP'den Danıştay başkanı Güngör hakkında başvuru

Cumhuriyet Halk Partisi ile Danıştay Başkanı arasındaki gerilim, yargıya taşındı... Ana muhalefet partisi, Zerrin Güngör'ün disipline sevk edilmesi için Danıştay Başkanlık Kurulu'na başvurdu. Başvuruyu yapan Grup Başkanvekili Levent Gök, Güngör'ü sert ifadelerle eleştirdi... Yaşanan polemiğe Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tepki geldi.

LEVENT GÖK: "ZERRİN GUNGOR, DANIŞTAY'DAKİ TÜM HAKİM VE SAVCILARI TOHMET ALTINDA BIRAKARAK TARAFSİLİGİNI YİTİRMİSTİR."

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Danıştay Başkanı Güngör için yasal adım atacağız" demişti; başvuru dilekçesi verildi.

Güngör'ün disipline sevk edilmesi için parti adına başvuruyu yapan CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, yargıya taşınan bu gerilimin nedenlerini de açıkladı...

LEVENT GÖK: "ZERRİN GÜNGOR BÜTÜN GELENEKSEL TEAMULLERİ YARGI BAĞIMSIZLIĞINI BUGÜNE KADAR EŞİ GÖRÜLMEMİŞ ÖLÇÜDE ZEDELEYEN VE AŞAĞILAYAN BİR TUTUM İÇİNDEDİR. DANIŞTAY BAŞKNAI SIFATIYLA BİR AK PARTİ MİLLETVEKİLİ İKTİDAR PARTİSİ SÖZCÜSÜ GİBİ KONUŞARAK PARTİMİZİ, ADALET YÜRÜYÜSÜNÜ KARALAYAN, TALİHSİZ AÇIKLAMALARDA BULUNMUŞTUR. PARTİMİZ HAKINDA ASILSIZ İFTİRA VE İTHAMLARDA BULUNMUŞTUR. CUBBEERİNİN İLİKSİZ OLMADİGİNİ UNUTARAK CUMHURBASKANİ KARSİSİNDA İLİĞİ VE DÜĞMESİ OLMAYAN CUBBESİNİ İLİKLEMEYE ÇALIŞMIŞ. ÇAY TOPLAYARAK KUVVETLER AYRILIĞINMA UYGUN BİR KONUMDA DAVRANMAMIŞTIR. "

Zerrin Güngör'e yönelik eleştirilerini sürdüren Gök, CHP'nin talebini dile getirdi; "Adalet yürüyüşünü sözde diye eleştireceğine, halkın, adaletin bağımsızlığına neden inanmadığını araştırsın" dedi.

" DANIŞTAY VE İDARİ YARGI BU DANIŞTAY BAŞKANINI TAŞIYAMAZ. ÇOK AĞIR BİR YUKTUR ARTIK. DANIŞTAY BU KONUYU COZMELİDİR. DANIŞTAY BALKJANLIKM KRUNUNU HAKİMLİK HAYSİYTİLE BAĞDAŞMAYAN ÜYELERİ HAKKINDA YDKYA BAŞVURMA HAKKI VARDRI. BİZ DE BUGÜN O HAKKI KULLANIYORUZ. TALEBİMİZ İSTİFASI YADA EMEKLİLİĞE İLİŞKİN KARAR VERİLMESİDİR. BU YÜKE DANİSTAYİN DİĞER KURULLARI BİR ÇÖZÜM BULMALI VE ORTAK OLMAMALIDIR BİZ ZERRİN GÜNGORE İNANMIYORUZ. PARTİMİZİN TARAF OLDUĞU DAVALARIN HİÇBİRİ SAĞLIKLI YÜRÜYEMEZ. ZERRİN GÜNGOR ARKANDA İKTİDARIN GÜCÜNÜ TUTARAK PARTİMİZE BAŞKANIMIZA YÜRÜYÜMÜZE LAF SÖYLEME. CESARETİN VARSA CUBBENİ ÇIKAR SİYASETE GİR. AK PARTİYE ÜYE OL."

CHP ile Danıştay Başkanı Zerrin Güngör arasında yaşanan gerilime, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da ilk tepki geldi... "Danıştay Başkanımızın, Yargıtay Başkanımızın, ana muhalefetin söylemlerini yargıya, hukuka adeta müdahale gibi gördüklerini; bundan rahatsız olduklarını düşünüyorum" diyen Erdoğan, "Kılıçdaroğlu’nun Zerrin Hanım’a hukuk dersi verecek hali yok. Bunlar haddini bilmiyor" ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz