Almanya Türkiye'ye silah sevkiyatını durdurdu

Almanya Türkiye'ye silah sevkiyatını durdurdu

Berlin'den gerilimi daha da tırmandıracak bir adım geldi... Almanya, Türkiye'ye en kapsamlı yaptırımı uygulayarak, silah sevkiyatını durdurdu... Alman Dışişleri Bakanı Gabriel, bir kez daha Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakerelerinin sonlandırılması çağrısı yaparken, Avrupa Birliği Komiseri Oettinger de; Türkiye'ye mali yardımların kısılacağını açıkladı...

Ankara ile Berlin arasındaki kriz, ikili ticarette de etkisini gösterdi. Almanya, sorunları gerekçe göstererek Türkiye'ye mevcut sözleşmeler dahilindeki silah sevkiyatını durdurdu.

Açıklama, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel tarafından yapıldı. Gabriel, NATO müttefiki olması nedeni ile Türkiye'ye silah sevk etme yükümlülüğü bulunduğunu ancak, anlaşmalarda silahın değil, yük araçlarının söz konusu olduğunu belirtti.

Karar, yılın ilk dört ayında Türkiye'ye 5 milyon 600 bin euro tutarında silah ve mühimmat satan Almanya'nın aldığı en kapsamlı yaptırım uygulaması oldu.

Muhalefet partileri Türkiye'ye silah satışının durdurulmasını desteklerken, Hristiyan Demokratlar karşı çıktı.

Almanya'nın tutumu, Türkiye'nin Avrupa Birliği konusundaki geleceğini de doğrudan etkilmeye başladı.

Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde duraksama olduğunu söyleyen Avrupa Birliği’nin Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Komiseri Günther Oettinger mali yardımları kısacaklarını açıkladı.

Sosyal Demokrat Parti başbakan adayı Martin Schulz'un görüşünü tamamen desteklediğini belirten Gabriel de Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakerelerinin sonlandırılması gerektiğini savundu.

İki ülke arasında yaşananlara ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da değerlendirmede bulundu. Kazakistan dönüşü uçakta konuşan Erdoğan, Alman halkıyla hiçbir sorunun bulunmadığını ifade ederek, "sadece hatalı tavırlar dolayısıyla, Alman yönetimine kırgınlığımız var. Seçimde şu kazanmış, bu kazanmış, bizi pek ilgilendirmiyor." diye konuştu.

Öte yandan Alman Dışişleri Bakanlığı iki Alman vatandaşının daha Türkiye’de gözaltına alındığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, söz konusu gözaltıyla ilgili kendilerine henüz Türk yetkililer tarafından resmi bir bildiri gelmediğini açıkladı. İstanbul'da gözaltına alınan iki kişiden birinin serbest bırakıldığı ancak kendisine yurtdışına çıkış yasağı konulduğu belirtildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz