BM'den Kuzey Kore kararı

BM'den Kuzey Kore kararı

Pyonyang yönetimini üzecek haber, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden geldi. Nükleer programını sürdüren Kuzey Kore'ye rafine petrol satışına sınırlama getiren, doğalgaz ve en büyük ikinci gelir kaynağı tekstil ihracatına ambargo uygulanmasını talep eden tasarı, oy birliğiyle kabul edildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, nükleer programını ve balistik füze denemelerini sürdüren Kuzey Kore'ye şimdiye kadarki "en sert yaptırımları" talep eden karar tasarısını onayladı.

Amerika tarafından hazırlanan ve Pyongyang'a yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren tasarı, 15 ülkenin lehte oyuyla kabul edildi.

Böylece güvenlik konseyi, Kuzey Kore'ye 2006'dan bu yana ekonomik ve askeri yaptırımlar içeren 9'uncu kararı onaylamış oldu.

Yeni yaptırımlar, Pyonyang'a rafine petrol ve petrol ürünleri ihracatına sınırlama getiriyor.

Kuzey Kore'ye petrol satışı Ekim ayından itibaren yıl sonuna kadar üç aylık sürede 500 bin varil, 2018 yılında ise 2 milyon varil petrol ile sınırlandırılıyor.

Kuzey Kore'nin en büyük gelir kaynağı kömür ihracatının ardından 760 milyon doları bulan ikinci gelir kaynağı tekstil ihracatı da yasaklandı.

Kararla birlikte ayrıca, yurt dışındaki Kuzey Koreliler çalışma izinlerinin süresi doluncaya kadar çalışabilecek ancak işçilerin çalışma izinleri yenilenmeyecek.

Öte yandan, Çin ve Rusya da Kuzey Kore'nin nükleer programını ve füze denemelerini durdurması karşılığında ABD'nin de Güney Kore ile ortak askeri tatbikatlarını durdurmasını ve müzakerelerin başlamasını teklif etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz