Erdoğan'ın Trump ile telefon görüşmesi

Erdoğan'ın Trump ile telefon görüşmesi

Kazakistan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’dan S-400’lerin alınması için imzaların atıldığını söyledi. CHP ile Danıştay Başkanı arasındaki gerilime ilişkin de konuşan Erdoğan, "Kılıçdaroğlu’nun kalkıp da Zerrin hanıma hukuk dersi verecek hali yok" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan ziyareti sonrası İstanbul’a dönüş yolunda gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

Astana'da iken Amerikan Başkanı Trump’la yaptığı telefon görüşmesi hatırlatılan Erdoğan, Trump ile ikili ilişkilerin daha da güçlendirilmesi gerektiğini konuştuklarını söyledi.

Erdoğan, Arakanlıların yaşadığı drama Amerika'nın hassasiyet göstermesinin önemli olacağına dikkati çektiğini, BM Genel Kurulu’nda da tüm konuları yüz yüze görüşmelerinin faydalı olacağında anlaştıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Rusya'dan S-400’lerin satın alınmasıyla ilgili son durum da soruldu.

S-400 ile ilgili imzaların atıldığını ve kapora verildiğini belirten Erdoğan, "Bundan sonraki süreç de zaten Rusya’dan bize aktarılacak kredi ile ilgili devam edecek bir süreçtir." dedi.

Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti’nin savunma sanayii veya savunmasıyla ilgili bağımsızlık ilkelerini veya bağımsız kararını herhalde kimsenin tartışmaya hakkı yoktur. Biz kendi bağımsızlığımızla ilgili kararımızı kendimiz veririz" ifadelerini de kullandı.

Erdoğan, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin referandum kararının ardından Türkmenlerin ABD'ye göç düşüncesi ile ilgili de konuştu, "Duygusal çıkışlarla açıklamalar yaparsak, bu yanlış olur. Ama bizler Türkmen kardeşlerimize oraları terk etmelerini asla tavsiye etmeyiz. Onlar kendi topraklarında kalmalıdır." dedi.

Almanya ile yaşanan gerilim de Cumhurbaşkanı'nın gündemindeydi. Ülkedeki seçimler sonrasında ilişkilerde bir normalleşme bekleyip beklemediği sorusuna Erdoğan, Alman halkıyla hiçbir sorunun bulunmadığını ifade ederek, "sadece hatalı tavırlar dolayısıyla, Alman yönetimine kırgınlığımız var. Seçimde şu kazanmış, bu kazanmış, bizi pek ilgilendirmiyor." diye konuştu.

Erdoğan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ile CHP arasındaki "sözde adalet yürüyüşü" tartışmasına ilişkin de görüş belirtti.

Danıştay Başkanı'nın, ana muhalefetin söylemlerini yargıya, hukuka bir müdahale gibi gördüklerini ve bundan rahatsız olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı, "Muhtemelen bu sebepten dolayı, o yakışıksız söylemler karşısında, bunlara bir hukuk dersi verme noktasına gelmiş olmalılar. Herhalde Kılıçdaroğlu’nun kalkıp da Zerrin hanıma hukuk dersi verecek hali yok." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, son olarak sosyal medyada yer alan Suriye Devlet Başkanı Esad ile bir görüşme gerçekleştirdiği iddialarına "Ben Esad ile görüşmedim, görüşmeye de pek niyetim yok" yanıtını verdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz