Gürsel:Eleştirel, bağımsız ve muhalif bir gazeteci olduğum için tutukluyum

Gürsel:Eleştirel, bağımsız ve muhalif bir gazeteci olduğum için tutukluyum

Cumhuriyet gazetesi yönetici ve çalışanlarının yargılandığı davada savunmasını yapan Kadri Gürsel; "Tutuklu olmamın sebebi, eleştirel, bağımsız ve muhalif bir gazeteci olmamdır" dedi...Mütalaasını veren savcı ise 6 sanığın tutukluluk hallerinin devamını istedi.

Cumhuriyet gazetesinin 20 yönetici, yazar ve çalışanına ilişkin dava, Silivri'de görülüyor.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı davayı çok sayıda CHP'li milletvekili de izliyor.Vekiller duruşma öncesinde yaptıkları basın açıklamasında özgür basın vurgusu yaptı

ENGİN ALTAY
TÜRKİYE DEMOKRASİYİ BENİMSEMİŞ,İÇSELLEŞTİRMİŞ BİR MİLLETTİR. BU MİLLET DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKACAKTIR. DEMOKRASİ ADALETSİZ,ÖZGÜR BASIN OLMADAN OLMAZ.

Eski bakanlardan Adalet ve Kalkınma Partisi Eskişehir milletvekili Nabi Avcı da, Cumhuriyet davasıyla aynı anda başka bir salonda görülen darbe girişimi davasını izlemek için Silivrideydi. Avcı, Cumhuriyet davasıyla ilgili gelen soruları da yanıtladı...

GAZETECİLERLE İLGİLİ DAVANIN TERÖR OLAYLARINA VE KALKIŞMAYA KARIŞMIŞ KİŞİLERLE KARIŞTIRILMASINI TERÖR ÖRGÜTÜ ÇOK İSTİYOR. GAZETECİLERLE İLGİLİ DAVALARDA DA BÜTÜN GAZETECİLER, YAZARLAR İÇİN SÖYLÜYORUM; TUTUKLULUK ZORUNLULUĞU OLMAYAN DAVALARDA MAHKEMELERİN BUNU DİKKATE ALMASI GEREKTİĞİNİ VE ALDIĞINI DA GÖRÜYORUM.

Cumhuriyet gazetesi icra kurul başkanı Akın Atalay, genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın danışmanı Kadri Gürsel, muhabir Ahmet Şık'ın da aralarında bulunduğu 6 kişinin tutuklu yargılandığı dava, tanık ifadeleriyle başladı.

Ardından gazeteci Kadri Gürsel, FETÖ'nün gizli haberleşme programı olan bylock kullananlarla iletişim kurduğu iddialarına yönelik savunma yaptı. Telefon kayıtlarını mahkeme heyetine göstererek iddiayı yalanlayan Gürsel, kendisinin arandığını ancak bu aramalara cevap vermediğini, ayrıca sms tacizine uğradığını savundu. Gürsel, "Türkiye'de Bylockçular mesaj attı diye tutuklanan tek kişi benim.Burada tutuklu olmamın sebebi, eleştirel, bağımsız ve muhalif bir gazeteci olmamdır" dedi.

Savunmaların ardından mütalaasını veren savcı ise, 6 sanığın tutukluluk halinin devam etmesini talep etti...Şimdi mahkemeden bir karar bekleniyor

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz