Türkmen partileri referandumu tanımama kararı aldı

Türkmen partileri referandumu tanımama kararı aldı

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin 25 Eylül'de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumuna ilişkin tartışmalar sürüyor... Irak Türkmen partileri, referanduma katılmayı reddettiklerini vurguladı. Rusya'nın Deyr ez Zor'daki hava harekatında ise 34 sivilin hayatını kaybettiği öne sürüldü.

25 Eylül'e az bir zaman kala Irak'taki bölgesel yönetimin bağımsızlık referandumu kararı tartışılıyor...

Son olarak Irak Türkmen partileri, referanduma katılmayı reddettikleri bir bildiri yayınladı. Kararın Irak Anayasası’na aykırı olduğu belirtilirken, Irak Cumhurbaşkanı, başbakanı ve parlamento başkanına, ülkenin bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğini korumak için görevlerini yapma çağrısında bulunuldu.

Türkmenlere de boykot çağrısı yapan partiler, referandum sonucunun kabul edilmeyeceğini ve yok sayılacağını vurguladı.

Bölgede süren bir diğer tartışma konusu da hem Suriye ordu birlikleri hem de Amerika Birleşik Devletleri destekli PYD/PKK'nın ele geçirmek için operasyonlarını sıklaştırdığı Deyr ez Zor kenti...

Suriye ordusunun hedefi Irak sınırındaki IŞİD bölgelerini geri almak. Washington ise PYD/PKK sayesinde kenti IŞİD'den alarak Tahran’dan Şam’a uzanan bir ‘İran koridorunu’ engellemek istiyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Deyr ez Zor yakınlarında çatışmalardan kaçmaya çalışan 9'u çocuk 34 sivilin Rus hava harekatında hayatını kaybettiğini öne sürdü.

İngiltere merkezli gözlemevi, sivillerin Fırat Nehri'ni botla aşmaya çalışırken vurulduklarını belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz