Myanmar'dan kaçış sürüyor

Myanmar'dan kaçış sürüyor

Arakanlı Müslümanların dramı sürüyor... Binlerce kişi daha sınırdan Bangladeş'e giriş yaptı, sığınmacıların koşullarını iyileştirmek için çalışmalar da yoğunlaştırıldı... Arakan'a yardım toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, bölgede geçici barınma kampları oluşturulacağını ve destek sağlanacağını söyledi... Rohingya militanları, şiddet nedeniyle zor durumda olanlara yardım ulaşabilmesi için tek taraflı ateşkes ilan etti... Myanmar hükümeti ise bu adımı reddederek, ‘teröristlerle' iş birliği yapmayacaklarını duyurdu..

Myanmar'da Arakanlı Müslümanlar'a yönelik baskı ve şiddet sürüyor, dram bitmiyor...

Myanmar’dan, kaçıp komşu ülke Bangladeş’e sığınan Rohingyaların sayısı artıyor. Ülkede faaliyet gösteren uluslararası yardım kuruluşları ise hükümetin baskısı altında.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Arakan'a yapılacak yardımları basın toplantısıyla duyurdu.

AKDAĞ: "TÜRKİYE, BU KONULARDA İNSANLIĞIN VİCDANI OLMUŞTUR VE BÖYLE OLMAYA DA DEVAM EDECEK. BU, BİZİM İNANÇLARIMIZIN VE VAR OLUŞUMUZUN BİR GEREĞİ."

GÜLLÜOĞLU : "300 BİN İNSAN MYANMAR'DAN BANGLADEŞ'E GEÇMİŞ DURUMDA. KAMPANYA İÇİN BİR WEB SAYFASI HAZIRLANDI.. ARAKANASAHİPCİK.ORG İSİMLİ WEB SAYFAMIZ ŞU AN YAYINDA BURADAN BAĞIŞ YAPILABİLİR."

Öte yandan Bangladeş Devlet Bakanı Muhammed Shahriar Alam, hükümetin, Arakanlı Müslümanların kaldığı Kutupalong'daki kampın yakınında, yeni gelenler için bir kamp inşa edilmesi için yaklaşık 8 hektarlık bir alan teklif ettiğini bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, Myanmar hükümetinin, BM İnsan Hakları Konseyi denetçilerine Arakan'da erişim izni vermediğini belirterek, "Durum etnik temizliğe ilişkin bir ders kitabı örneği gibi görünüyor." dedi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ da Birleşmiş Milletler'e tepki gösterdi...

AKDAĞ: "ASLINDA BU ZULÜMLER DURDURULABİLİR. MYANMAR'IN BU HUSUSTA, ULUSLARARASI TOPLUMA VE BM'YE KARŞI NASIL BİR GÜCÜ OLABİLİR Kİ? SURİYE'DEKİ ZULMÜ ASLINDA BM GERÇEKTEN SAMİMİYETLE DURDURMAK İSTERSE DURDURAMAZ MI? İKİ GÜNLÜK İŞTİR. BU NİYETLE ALAKALI BİR ŞEY. ARAKAN'DA DA MESELE BUDUR."

Myanmar'daki Rohingya militanları ise şiddet nedeniyle zor durumda olan insanlara yardım ulaşabilmesi için tek taraflı ateşkes ilan etti.

Myanmar hükümeti, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA) tarafından Arakan eyaletinde ilan edilen tek taraflı ateşkesi reddederek, ‘teröristlerle' iş birliği yapmayacaklarını duyurdu.

Rohingya Müslümanları Myanmar güvenlik güçlerini Rohingya militanlarına karşı operasyonlarda toplu katliam yapmak ve köyleri yakmakla suçluyor. Myanmar ordusu ise bu iddiaları reddediyor.

Bu arada Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddetle ilgili ilk kez konuştu.

Budistlerin çoğunlukta bulunduğu Myanmar'daki krizle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Dalay Lama, "Müslümanları rahatsız eden bu insanlar, Buda'yı hatırlamalı. O kesinlikle bu Müslümanlara yardım ederdi, çok üzücü" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz