Ekonomi ikinci çeyrekte yüzde 5,1 büyüdü

Ekonomi ikinci çeyrekte yüzde 5,1 büyüdü

Türkiye ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 büyüdü.. bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 olarak açıklanan büyüme de yüzde 5,2 olarak revize edildi. Büyüme rakamlarıyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bayram nedeniyle oluşan iş günü kaybına rağmen yüksek büyüme oranının devam ettiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu, yılın ikinci çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verilerini açıkladı.büyüme, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,1 arttı.

Üretim yöntemiyle gayrisafi yurt içi hasıla tahmini ise, yüzde 16,3 yükselerek, 734 milyar 211 milyon lira olarak belirlendi. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 olarak açıklanan büyüme de yüzde 5,2 olarak revize edildi.

Tarım sektörünün toplam katma değeri, bu yılın nisan-haziran döneminde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,7, sanayi sektörünün toplam katma değeri yüzde 6,3, inşaat sektörünün ise yüzde 6,8 artış gösterdi.

Büyüme rakamlarıyla ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan da değerlendirme geldi.. İkinci çeyrekte bayram nedeniyle oluşan iş günü kaybına dikkati çeken Ağbal, "Bu duruma rağmen ekonomimiz ilk çeyrekte elde edilen yüksek büyüme oranını devam ettirdi" dedi.

Ağbal, yazılı açıklamasında, "Özellikle üçüncü çeyrekte turizmdeki toparlanma, ihracattaki olumlu seyirle baz etkisi ekonomik büyümeyi ivmelendirecektir. Bu göstergeler ışığında 2017 yılında Orta Vadeli Program hedefimizin de üzerinde büyüyeceğimizi tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de, sağlanan güçlü büyümenin olumlu ancak tek başına yeterli olmadığına işaret ederek büyümenin kapsayıcı olmasının temel öncelikleri olduğunu belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz