Pyongyang'dan Washington'a BM tepkisi

Pyongyang'dan Washington'a BM tepkisi

Dünyayı karşısına alan Kuzey Kore, geri adım atmıyor... Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde ülkeye yönelik yaptırımların görüşülmesi öncesi Pyongyang bir kez daha Washington'ı tehdit etti. Almanya Başbakanı Merkel de, Kuzey Kore'nin nükleer programını durdurmak için diplomatik inisiyatif almaya hazır olduklarını söyledi.

Kuzey Kore, uluslararası alanda gerilimi tırmandırıyor...

Pyongyang, Washington'ın girişimiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ele alınacak olan yeni ve sert yaptırımları öngören toplantı öncesi Amerika Birleşik Devletleri’ne rest çekti.

Washington'ın yasalar ve uluslararası hukuk dışı bir biçimde çözüm üretmesi durumunda, aynı yolla karşılık verileceği belirtilen açıklamada, tasarının geçmesi için Amerika'nın Birleşmiş Milletler'e "uygun bir fiyat" ödeyeceği savunuldu.

Birleşmiş Milletler raporuna göre Kuzey Kore'ye yönelik uluslararası yaptırımlara rağmen Pyongyang yönetimi hammadde ihracatına ve silah ticaretine devam ediyor.

Kuzey Kore'nin denemeleri Almanya'nın da gündeminde... Başbakan Angela Merkel, Pyongyang'ın nükleer programını durdurmak için diplomatik inisiyatif almaya hazır olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Kuzey Kore'nin davranışının küresel bir tehdit yarattığını belirtmişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz